۰ : ۴۱ 5 شعبان 1439 / 21 April 2018 / ۱۳۹۷ شنبه ۱ ارديبهشت

خودروهای داخلی استانداردهای سوخت را پاس نمی‌کنند
‌رییس دهمین همایش بین‌المللی موتورهای درون‌سوز و نفت گفت: خودروهای داخلی به دلیل کیفیت ساخت قدیمی توان پاسخگویی به استانداردهای سوخت یورو ۴ و ۵ را ندارند.

کارآمدنیوز : به گزارش ایسنا، مصطفی میرسلیم در نشست خبری این همایش اظهار کرد: مهمترین اصل این همایش مربوط به مصرف سوخت، کیفیت سوخت و آلودگی هوا است و برای رفع این معضلات باید اقدامات فنی در تولید خودرو داشت.

او با بیان اینکه سرمنشا ٨٠ درصد آلایندگی ها خودرو است، گفت: ایران دارای مزیت های خاص خدادادی است و باید از این مزیت ها همچون گاز طبیعی استفاده شود، زیرا گاز طبیعی کاهش تولید co2 را به همراه دارد.
وی با اشاره به کیفیت بنزین در کشور خاطرنشان کرد: برای کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا نیاز بر آن است تا در کنار ارتقاء فنی خودروها کیفیت سوخت خروجی از پالایشگاه‌ها نیز افزایش یابد.

میرسلیم گفت: رعایت استاندارد آلایندگی و سوخت یورو 5 مستلزم طراحی و تولید موتورهای با کیفیت و سوخت با کیفیت در کشور است.

رییس این همایش تاکید کرد: در حال حاضر استاندارد محصولات و سوخت کشور بر پایه استاندارد یورو 4 است و باید در آینده به استاندارد یورو5 دست یابیم.

او گفت: در حال حاضر امکان پاسخگویی به استانداردهای یورو 4، 5 و 6 وجود ندارد و برای پاسخگویی به این مهم باید کیفیت تولید خودرو و قطعات ارتقا یابد که با دستگاه های تولیدی فعلی که از 4٠ سال پیش در کارخانجات کشور وجود دارد، امکان‌پذیر نیست.

میرسلیم در رابطه با استفاده از خودروهای هیبرید و برقی در ایران بیان کرد: استفاده از تکنولوژی نوین بسیار قابل قبول است اما نباید فراموش شود اگر تامین نیروی برق خودروهای برقی برپایه تولید از نیروگاه های حرارتی باشد تاثیری در کاهش آلودگی ندارد زیرا از میزان تولید co2 کاسته نمی شود.
وی تصریح کرد: از این رو باید به سمت تولید و عرضه محصولات هیبرید حرکت کرد و در کنار آن باید تولید انرژی تجدیدپذیر و محصولاتی بر این اساس را در دستور کار قرار داد.

او دلیل عدم توجه خودروسازان داخلی به تولید محصولات با فناوری نوین را نبود زیرساخت مناسب در کشور دانست و گفت: درآمدهای نفتی عامل وابستگی اقتصاد به دلار و واردات شده که این موضوع در برخی موارد منجر به واردات محصولات و قطعات خودرویی بی کیفیت شده است.

کد مطلب: 21862  |  تاريخ: ۱۳۹۶/۹/۱۳  |  ساعت: ۱۳ : ۴

نظرات ارسال شده