۰ : ۱۱ 10 ذی‌الحجه 1439 / 22 August 2018 / ۱۳۹۷ چهارشنبه ۳۱ مرداد

چینی‌ها برای گرفتن جای توتال در پروژه گازی ایران دندان تیز کردند
شرکت نفت و گاز CNPC‌ چین در حال بررسی گرفتن جای توتال در پروژه گازی عظیم ایران در صورت کنار کشیدن این شرکت فرانسوی تحت فشار تحریم‌های آمریکا است.

کارآمدنیوز : به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، قرارداد توتال نخستین سرمایه‌گذاری انرژی غربی در ایران از زمان برچیده شدن تحریم‌های بین‌المللی از جمله تحریم‌های وضع شده از سوی آمریکا بوده که در راستای توافق هسته‌ای سال 2015 لغو شدند.

اما دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در اکتبر از تایید پایبندی ایران به برجام امتناع کرد و تصمیم برای وضع مجدد تحریم‌ها را به کنگره محول کرد.

هنوز معلوم نیست کنگره چه زمانی درباره وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران رای خواهد داد، اما این تحریم‌ها ممکن است مانع فعالیت شرکت‌هایی در ایران شود که در آمریکا فعالیت دارند.

توتال در آمریکا فعالیت‌های بزرگی دارد و پاتریک پویانه، مدیرعامل این شرکت اظهار کرده است که اگر این شرکت نتواند در ایران فعالیت کند، این کشور را ترک خواهد کرد

به گفته یک منبع آگاه از توافق این جوینت ونچر در پکن، تحت شرایط توافق برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی -بزرگترین میدان گازی جهان- اگر توتال ناچار شود ایران را ترک کند، شرکت CNPC می‌تواند 50.1 درصد سهم توتال را گرفته و اپراتور این پروژه شود.

شرکت CNPC در این پروژه 30 درصد سهم دارد در حالیکه شرکت پتروپارس که زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران است، باقی 19.9 درصد سهم پروژه را در اختیار دارد.

مقامات شرکت CNPC در هفته‌های اخیر برای بحث درباره پیامدهای بدست گرفتن کنترل این میدان گفت و گوهای داخلی داشته‌اند.

سخنگوی شرکت CNPC، توتال و شرکت ملی نفت ایران دراین باره حاضر به اظهارنظر نشدند.

یک مقام بلندپایه توتال اظهار کرد این شرکت مکانیسمی دارد که امکان می‌دهد تحت اجبار تحریم‌های بین‌المللی، از قرارداد خارج شود.

هر گونه تغییری احتمالا زمان بندی این پروژه را به تاخیر خواهد انداخت. به گفته منابع آگاه، توتال سرگرم مذاکره با شرکت‌های خدماتی است و انتظار می‌رود تا اوایل سال آینده قراردادهایی را اعطا کند.

هر گونه تغییر در ساختار مالکیت به معنای آن است که شرکت CNPC چین 80 درصد از هزینه پروژه به میزان دو میلیارد دلار برای مرحله نخست را به گردن می‌گیرد. همچنین تیم‌های فنی جدیدی برای مدیریت و اداره این پروژه فراساحلی خواهند آمد و ممکن است شامل شرکت CNOOC شود که بزرگترین اپراتور فراساحلی چین است.

یک مقام صنعتی بلندپایه چینی اظهار کرده است در صورت خروج توتال، شرکت CNPC به دلیل تجربه فراساحلی اندک خود ممکن است CNOOC را وارد این پروژه کند.

مدیرعامل توتال در اکتبر گفته بود توتال ممکن است همچنان قادر به فعالیت در ایران باشد زیرا اتحادیه اروپا، چین و روسیه همچنان به توافق هسته‌ای پایبند خواهند ماند البته ادامه فعالیت این شرکت به شرایط تحریم‌های آمریکا بستگی خواهد داشت.

پویانه همچنین احتمال دریافت معافیت فرانسه از آمریکا برای فعالیت در ایران مشابه معافیتی که در اواخر دهه 1990 کسب کرده بود را مطرح کرد.

وی در کنفرانس نفت و گاز اظهار کرده بود: اگر بتوانیم از نظر حقوقی این قرارداد را اجرا کنیم، این قرارداد را انجام خواهیم داد.

توتال اگر از این پروژه خارج شود با ده‌ها میلیون دلار ضرر مواجه خواهد بود اما این رقم برای یک شرکت 120 میلیارد یورویی نسبتا اندک است.

این شرکت ماه گذشته دفتری در واشنگتن افتتاح کرد تا همزمان با آماده شدن برای سرمایه گذاری میلیاردی در ایران، روابطش با دولت آمریکا را تحکیم کند.

توتال اعلام کرده میدان گازی پارس جنوبی ظرفیت تولید دو میلیارد فوت مکعب در روز یا معادل 400 هزار بشکه نفت شامل میعانات را خواهد داشت و در سال 2021 عرضه به بازار داخلی ایران را آغاز می‌کند.

کد مطلب: 21916  |  تاريخ: ۱۳۹۶/۹/۲۵  |  ساعت: ۱۱ : ۷

نظرات ارسال شده