۹ : ۲۳ 7 ذی‌القعده 1439 / 20 July 2018 / ۱۳۹۷ جمعه ۲۹ تير

هفته‌ دلال‌بازی برای ارز
هفته گذشته بازار ارز شرایط خاصی را تجربه کرد و دلار و یورو که در بیشتر صرافی‌ها با محدودیت عرضه مواجه بود با چند نرخ در بازار مشاهده شد؛ اتفاقی که به دلال‌بازی در آخرین روزهای سال دامن‌زده است.

کارآمدنیوز : به گزارش ایسنا، ‌ در هفته گذشته بازار ارز شرایط متفاوتی را تجربه کرد. در تمام روزهای هفته اخیر، خریداران برای تهیه دلار و یورو مجبور بودند که در صف‌های طولانی ساعت‌ها منتظر بمانند. علت این اتفاق هم محدودیت در فروش دلار و یورو بود که فقط به چند صرافی محدود شده بود. صرافی‌های دیگر عموما دلار و یورو نمی‌فروختند یا اگر هم فروش داشتند، با نرخ آزاد می‌فروختند.

در هفته گذشته به طور مشخص دلار و یورو دو نرخ در بازار آزاد داشت؛ یک نرخی که روی تابلو اعلان قیمت‌ها درج بود که حدود 4460 تا 4470 تومان در طول هفته نوسان داشت و دیگری، دلار آزاد با نرخ 4700 تا 4800 تومان بود که در واقع عمدتا با این قیمت در اختیار متقاضیان قرار گرفت.

اگر ملاک را نرخ دلار بانکی در نظر بگیریم، دلار هفته با ثباتی داشت و تنها 10 تا 15 تومان در طول هفته در نوسان بود. اما دلار آزاد نوسان بیشتری داشت و حدود 100 تومان در همین بازه زمانی در تغییر بود.

افرادی که برای خرید دلار و یورو در صف می‌ایستادند، عمدتا به دو دسته تقسیم می‌شدند؛ عده‌ای مسافر بودند و برای تهیه ارز مجبور شدند در صف‌های طولانی منتظر بمانند و عده‌ای دیگر، کسانی بودن که برای کسب سود و خرید ارز با قیمت ارزان‌تر و فروش آن با قیمت بالاتر در صف‌ها حضور داشتند.

همچنین در هفته گذشته وضعیت یورو مانند دلار بود و با دو نرخ در بازار مشاهده شد. یورو روی تابلو اعلان قیمت‌ صرافی‌ها حدود 5400 تومان درج شد اما قیمت واقعی و آزاد آن حدود 5900 تومان بود.

از طرف دیگر بازار سکه در هفته‌ای که گذشت متعادل‌تر و با روند نزولی قیمت مواجه شد. وضعیت تقاضا برای انواع سکه نسبت به ارز در روزهای اخیر کمتر بوده است که همین امر باعث شد بازار سکه با کاهش قیمت‌ها روبرو شود.

قیمت سکه تمام در ابتدای هفته گذشته یک میلیون و 592 هزار تومان بود که در انتهای هفته به یک میلیون و 583 هزار تومان رسید و 9000 تومان کاهش قیمت پیدا کرد.

کد مطلب: 22337  |  تاريخ: ۱۳۹۶/۱۲/۱۹  |  ساعت: ۱۱ : ۵۴

نظرات ارسال شده