۹ : ۱۸ 7 ذی‌القعده 1439 / 20 July 2018 / ۱۳۹۷ جمعه ۲۹ تير

شیرینی عید، پول نو!
طبق سنت هر ساله در آستانه نوروز توزیع پول نو در بانک‌ها از فردا آغاز می‌شود.

کارآمدنیوز : به گزارش ایسنا، یکی از شیرینی‌های و خاطره‌های دوست داشتنی نوروز به‌ویژه برای کوچک‌ترها و فرزندان فامیل، دریافت مبلغی از والدین و دیگر بزرگترها به عنوان عیدی است و زمانی شیرینی این عیدی برای بچه‌ها بیشتر می‌شود که پول نو و تانخورده، عیدی بگیرند.

در راستای پاسداشت این سنت دیرینه، بانکها در آستانه هر سال نو توزیع پول نو را آغاز می‌کنند. در آستانه نوروز 1397 نیز متقاضیان می‌توانند از فردا (دوشنبه) همزمان با 21 اسفند ماه برای دریافت اسکناس نو به شعب منتخب 10 بانک مراجعه کنند.

قرار است اسکناس‌های 1000، 2000 و 5000 تومانی توزیع شود. معمولا روال اینگونه است که متقاضی با مراجعه به شعب بانک‌ها از هر یک از این نوع اسکناس می‌تواند یک بسته 100 برگی دریافت کند.

پارسیان، رفاه کارگران، سینا، پست‌بانک، گردشگری، سپه، اقتصاد نوین، ملت، صادرات و ملی بانک‌هایی هستند که در شعب منتخب آنها اسکناس نو در تهران و سایر شهرستان‌ها توزیع می‌شود و این روند تا 26 اسفند ماه ادامه خواهد داشت.

در خصوص تعداد شعب نیز در تهران 70 شعبه بانک‌های منتخب مسئولیت توزیع اسکناس را بر عهده دارند و در خصوص نحوه توزیع در سایر استان‌ها نیز با هماهنگی ناظران پولی و از طریق روابط عمومی بانک‌های عامل تعیین شده در هر استان اطلاع‌رسانی می‌شود.

بر مشاهده نام و آدرس شعب بانکهای توزیع‌کننده پول نو در تهران بر روی این لینک کلیک کنید.

قالی‌شویان منصف باشند

تا فضا فضای اخبار نوروزی و عید است به گران‌فروشی برخی شرکت‌های قالی‌شویی نیز اشاره کنیم که در آستانه سال نو کار و بارشان سکه شده و بعضا سوءاستفاده می‌کنند. در حالیکه پیش از این رئیس اتحادیه قالی‌شویان اعلام کرده بود که مشکل این صنف خارج شدن از شمول قیمت‌گذاری است، یکی از واحدهای قالی‌شویی معتبر و دارای مجوز در تهران برای شستن 10 متر فرش دستباف، 500 هزار تومان هزینه دریافت کرده است که به گفته رییس اتحادیه، کاملا غیرمنطقی بوده و به این تخلف رسیدگی خواهد شد.

یکی از واحدهای صنفی معتبر قالیشویی در تهران بابت شست‌وشوی 10 متر فرش دستی در قالب دو تخته شش متری و چهار متری و رفوی شیرازه یکی از این فرش‌ها 500 هزار تومان هزینه از یکی از مشتریان دریافت کرده است که تخلف سنگینی در این واحد صنفی به شمار می‌رود، چرا که بر اساس نرخ موجود نهایتا برای شست‌وشوی هر متر فرش دستباف اعلاء 18 هزار تومان هزینه باید از مشتری دریافت شود که شست‌وشوی آن مجموعا به 180 هزار تومان می‌رسد.
 

نگران هزینه‌های خشکشویی لباس نباشید

با توجه با شماره افتادن روزهای سال 1396 اخبار نوروزی پایانی ندارد. در خبر مهم دیگری در این رابطه رئیس اتحادیه خشکشویی و لباسشویی اعلام کرد که قیمت در واحدهای صنفی خشکشویی و لباسشویی تا پایان فروردین ماه سال آینده افزایش نمی‌یابد، اما مردم برای پیشگیری از تضییع حق‌شان به مجوز و نرخ‌نامه‌های این واحدهای صنفی بیشتر دقت کنند.

ابوالفضل رجب‌زاده با اشاره به اینکه قیمت‌های واحدهای صنفی خشکشویی و لباسشویی براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار و ابلاغ اتاق اصناف تا پایان فروردین ماه سال آینده افزایش نمی‌یابد، خاطرنشان کرده که "در برخی از واحدهای صنفی خشکشویی و لباسشویی به ویژه واحدهای غیرمجاز، کارت درجه‌بندی، مجوز یا نرخ‌نامه به صورت کپی توی مغازه نصب شده است که مردم باید دقت کنند که این مدارک به صورت اصل باشد و در صورت مشاهده تخلف آن را به اتحادیه گزارش کنند".

مصائب خرید پول خارجی!

اما تا بحث پول است به خبر دیگری اشاره کنیم که به مشکلات مسافران برای خرید پول خارجی (ارز) می‌پردازد. در بازار آزاد امروز - یکشنبه - به دنبال بخشنامه اخیر بانک مرکزی مبنی بر محدود شدن فروش دلار و یورو بانکی به مسافران، صف‌های متقاضیان نسبت به هفته گذشته کوچک‌تر شده است با این حال همچنان مسافران مجبور هستند برای تهیه ارز مورد نیازشان چند ساعت در صف منتظر باشند و حتی در مواقعی به دلیل آنچه از سوی صرافی ها "نقص مدارک" عنوان می‌شود نمی‌توانند ارز تهیه کنند.

 مشاهدات از صفهای شکل گرفته در خیابان فردوسی مقابل برخی صرافی‌ها نشان می‌دهد که متقاضیان از وضعیت فعلی ابراز نارضایتی می‌کنند و می‌گویند "چرا باید برای خرید ارز انقدر به زحمت بیفتند و اینکه در نهایت با وجود این سختی‌ها تضمینی هم برای تهیه ارز برایشان وجود ندارد". برخی افراد که در صف هستند می‌گویند "صرافی‌ها برای نفروختن ارز بهانه می‌تراشند و بعد از چند ساعت ماندن در صف هم نمی‌توانند دلار و یورو بخرند".

مسافران اگر بخواهند در صف نروند و راحت ارز مورد نیاز را تهیه کنند مجبورند به دلالان مراجعه کنند که دلار و یورو را با نرخ آزاد می‌فروشند که باعث می‌شود تقریبا به ازای هر دلار حدود 300 تومان و به ازای هر یورو حدود 400 تومان ضرر کنند.

ارزش سهام عدالت به 2.5 میلیون تومان رسید

خبرهای مرتبط با پول تمامی ندارد. در خبر مهم دیگری در این رابطه رئیس سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد که یک میلیون تومان سهام عدالتی که مشمولان تخفیف‌دار سهام عدالت دریافت کردند دو و نیم میلیون تومان در بازار ارزش دارد.

علی اشرف عبدالله پوری حسینی در مراسم نکوداشت سهام عدالت که در سالن اجلاس سران برگزار شد گفت: مشمولان سهام عدالت که تخفیف‌دار هستند یک میلیون تومان سهام عدالت گرفتند که  ارزش آن در بازار دو و نیم میلیون تومان است. معاون وزیر اقتصاد خاطرنشان کرده که "یک مرحله دیگر برای ساماندهی سهام عدالت مانده و آن این است که ورقه سهام را به سهامداران بدهیم که اگر دستور صدور ETF ها صادر شود و اجرای آن را به ما واگذار کنند ما آن را به بهترین شکل انجام خواهیم داد".

از حداقل دستمزدها چه خبر

اما نمی‌توان به خبرهای مرتبط با پول و قیمت‌ها آن هم در آستانه نوروز اشاره کرد و از وضعیت تعیین حداقل دستمزد برای سال 1397 نگفت. در جدیدترین رویداد در این زمینه نماینده کارگران در شورای عالی کار جزییات آخرین جلسه دستمزد شورای عالی کار و مهمترین محورهای آن را تشریح کرد.

ابوالفضل فتح‌الهی در این رابطه اظهار کرد که " در این جلسه که با حضور وزیر کار و نمایندگان کارگری و کارفرمایی برگزار شد، اقدامات اولیه و کارهای مقدماتی درباره مزد انجام گرفت و گزارش کمیته‌های دستمزد ارائه شد. با توجه به اینکه مزد بحث مفصلی بود مقرر شد تا سه‌شنبه همین هفته پیگیری وضعیت دستمزد منحصرا اتفاق بیفتد".

رونق نسبی در بازار معاملات مسکن

در خبر دیگری که آن هم به نوعی مرتبط با پول و قیمت‌ها است اعلام شد که طی 11 ماه اول امسال، آماری که از پرداخت تسهیلات خرید مسکن ارائه شده حاکی از رشد 32.3 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد.

از ابتدای سال 1396 تا پایان بهمن ماه، تعداد 150 هزار و 867 فقره تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان پرداخت شده است که ارزش ریالی این تسهیلات رقمی معادل 7 هزار و 806 میلیارد و 967 میلیون و700 هزار تومان بوده است. این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل 32.3 درصد رشد نشان می‌دهد. همچنین تسهیلات ساخت مسکن افزایش 43.5 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل ثبت کرده است.

افزایش قابل توجه تسهیلات پرداختی برای ساخت و خرید مسکن نشان دهنده رونق نسبی در بازار مسکن پس از چند سال رکود است.

مصالح ساختمانی غیراستاندارد را بشناسید

تا بحث مسکن و ساختمان است به این خبر هم اشاره کنیم که مدیرکل استاندارد استان تهران از شناسایی و جمع‌آوری چهار برند بلوک سقفی غیراستاندارد داده است. به گفته محمودرضا طاهری " بلوک سقفی (پلاستوفوم) از واحد تولیدی "رضا بیات" در واحد تولیدی شهرک صنعتی صفادشت، بلوک سقفی واحد تولیدی "امیرلطفی" در شهر قدس، بلوک سقفی با نام تجاری "یکتافوم" و "یگانه فوم" در واحد تولیدی سه راه آدرام، چهار برند بلوک سقفی غیراستانداردی هستند که به دلیل تولید بدون مجوز استاندارد شناسایی و جمع‌آوری شدند".

مدیرکل استاندارد استان تهران با تاکید بر اجباری بودن استاندارد بلوک‌های سقفی از مصرف‌کنندگان درخواست کرد که با در نظر داشتن مخاطرات ناشی از پلاستوفوم‌های غیراستاندارد حتما از استاندارد بودن بلوک‌های سقفی اطمینان حاصل کنند.

شرایط سفر با خودروی شخصی به کیش

در خبر جالب توجه دیگری که آن هم به نوعی مرتبط با نوروز است شرایط سفر به جزیره کیش با خودروی شخصی اعلام شد. در این رابطه معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش و دبیر ستاد تعطیلات سفرهای نوروزی کیش، ضمن پیش‌بینی سفر 300 هزار نفر به جزیره کیش در ایام نوروز، شرایط ورود خودروها به این منطقه را در این ایام اعلام کرد.

طبق اعلام علیرضا قائدیان"خودروهای ساخت داخل که سال تولید آنها بعد از 1390 است، همراه با معاینه فنی و نیز خودروهای خارجی که سال ساخت آنها از 1385 هجری شمسی به بعد بوده، به همراه داشتن معاینه فنی مجوز ورود به جزیره کیش را در ایام نوروز به مدت پنج روز دریافت خواهند کرد".

تابستان 97 خاموشی نداریم

مدیرعامل برق منطقه‌ای تهران در آستانه سال نو اعلام کرد که "برای سال 1397 برنامه‌ریزی‌های متعددی صورت گرفته به‌گونه‌ای که 70 پروژه به ارزش 500 میلیون تومان تدبیر شده است و پیش‌بینی می‌کنیم که با اجرای تمام این پروژه‌ها دیگر مشکلی برای تامین برق پایتخت در زمان پیک نداشته باشیم".

غلامرضا خوش‌خلق با اشاره به افزایش دما و افزایش میزان مصرف آب در بین مشترکان در روزهای آخر سال خاطرنشان کرده که " طبیعتا این مساله در میزان مصرف برق نیز تاثیرگذار است، لذا تقاضای ما از مشترکان این است که در میزان مصرف برق همکاری لازم را با ما داشته باشند".

مراقب سلفی‌گرفتن باشد

در سپتامبر سال 2015 میلادی بود که اعلام شد آمار تعداد افرادی که بخاطر گرفتن عکس‌های سلفی جانشان را از دست داده‌اند، بیشتر از حملات کوسه به انسان بوده است.

حالا زاخری کراکت بعنوان یکی از کارشناسان تکنولوژی در موسسه آماری و تحقیقاتی  Priceonomics گزارشی منتشر کرده است که مشخصات افرادی که بیشتر علاقمند به گرفتن عکس‌های سلفی با گوشی‌ها خود هستند، را نشان می‌دهد. این جدول نشان‌دهنده جنسیت و رده سنی افرادی است که شیفته گرفتن عکس‌های سلفی و به مخاطره انداختن جانشان برای آن هستند. طبق این جدول، 75.5 درصد از افرادی که عکس‌های سلفی می‌گیرند، مرد هستند و این در حالیست که 26.5 درصد از آن‌ها را زنان تشکیل می‌دهند.

این جدول همچنین نشان می دهد که افراد در رده سنی 20 و 21 سال به ترتیب با اختصاص دادن 11 درصد و 27 درصد از این آمار به خود، بیشتر از سایر گروه‌های سنی خود را برای گرفتن عکس‌های سلفی به خطر انداخته و در این راه کشته شده‌اند. همانطور که در جدول دیده می‌شود، هیچ فردی بالای 32 سال در جمع قربانیان عکس‌های سلفی در جهان قرار نگرفته است. این بدان معناست که افراد بعد از گذشت تب و تاب نوجوانی و جوانی، هیجاناتشان فروکش کرده و علاقه چندانی برای جلب توجه دیگران، گرفتن عکس‌های حیرت‌آور و انتشار آن‌ها در فضای مجازی ندارند.

کد مطلب: 22345  |  تاريخ: ۱۳۹۶/۱۲/۲۰  |  ساعت: ۱۶ : ۴۸

نظرات ارسال شده