۱۱ : ۵۴ 8 ذی‌الحجه 1439 / 20 August 2018 / ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۹ مرداد

جزئیات ساخت تاسیسات عظیم نفتی در جاسک
مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران جزئیات ساخت تاسیسات نفتی در منطقه جاسک را تشریح کرد.

کارآمدنیوز : حمید شریف رازی در گفت‌وگو با ایسنا، درمورد پروژه جاسک توضیح داد: پروژه جاسک یک پروژه دو میلیارد دلاری است. هدف از این پروژه احداث یک خط لوله 1000 کیلومتری به قطر 42 اینچ از گوره به جاسک قبل از تنگه هرمز است. قرار است در آن منطقه تاسیسات عظیم نفتی بنا شود که در راستای آن در مرحله اول 10 میلیون بشکه ذخیره‌سازی برای نفت خام خواهیم داشت که می‌تواند تا مرز 30 میلیون بشکه افزایش پیدا کند. محل این ذخیره‌سازی پیش‌بینی شده است و کارفرمای این پروژه شرکت متن و مشاور آن شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران است.

وی افزود: علاوه بر این مخازن، سیستم بارگیری، صادرات و واردات نفت خام و فرآورده‌های نفتی هم در این طرح پیش بینی شده است که در همان محل دو پالایشگاه 300 هزار بشکه‌ای و سه مجتمع پتروشیمی جمعا به ظرفیت دو میلیون تن در سال احداث خواهد شد. البته قرار است سرمایه گذاری این تاسیسات توسط بخش خصوصی انجام شود.

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران با بیان اینکه شرکت ملی نفت ایران در احداث خط لوله، پنج تلمبه‌خانه و دو پایانه مربوطه سرمایه گذاری خواهد کرد، گفت: گاز مورد نیازتاسیسات مذکور از خط لوله گاز ارسالی به عمان تامین خواهد شد. همچنین علاوه بر خط لوله و پایانه مربوطه تأسیسات دریافت و ارسال نفت خام و فرآورده های نفتی از طریق گوی شناور با سرمایه گذاری وزارت نفت انجام خواهد شد. احداث مخازن ذخیره به ظرفیت 10 میلیون بشکه توسط سرمایه گذاران داخلی و به صورت BOT انجام خواهد شد.

شریف رازی  درمورد فعالیت بخش خصوصی در زمینه مذکور توضیح داد: یکی از شرکت‌های وابسته به بخش خصوصی درخواست زمین کرده است و زمین یکی از این پالایشگاه‌ها به زودی تحویل این شرکت خواهد شد. نام این شرکت قبلا بهمن‌گنو بود که در حال حاضر به پالایشگاه جاسک تغییر نام داده است. در حال حاضر لوله‌های این پروژه در مرحله سفارش‌گذاری است و امیدواریم تا پایان سال 1398 اقدامات مؤثری در جهت احداث این طرح انجام شود.

بر اساس این گزارش، یکی از نکاتی که ریاست جمهوری در جلسه دفاع از کابینه پیشنهادی دولت به آن اشاره کرد قول زنگنه، وزیر پیشنهادی نفت درمورد اتصال لوله نفت به "جاسک" بود. پروژه‌ای که قرار است تا سال 1400 به بهره‌برداری رسمی برسد و توانایی ذخیره سازی 30 میلیون بشکه نفت خام را داراست و صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت را تضمین می‌کند.

کد مطلب: 22387  |  تاريخ: ۱۳۹۷/۱/۱۳  |  ساعت: ۲۰ : ۲۳

نظرات ارسال شده