۱۱ : ۵۱ 8 ذی‌الحجه 1439 / 20 August 2018 / ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۹ مرداد

وضعیت دلار در سه بازار
در ابتدای سال جاری تاکنون و به ویژه در روزهای اخیر دلار هر چند افزایشی پیش رفته اما نوسان تندی نداشته است. این ارز در بازارهای جهانی نیز تقویت شد.

کارآمدنیوز : به گزارش ایسنا، بررسی وضعیت دلار در سه بازار ارزی جهانی و همچنین بازار آزاد و مرکز مبادلات ارزی ایران از آرام شدن شدت رشد آن حکایت دارد.   گرچه شروع سال جاری با رکورد تازه‌ای برای قیمت دلار همراه بود و بازار آزاد به یکباره با نرخ 5000 تومان و بالاتر روال خود را آغاز کرد، اما در حدود دو هفته ابتدایی در رنجی بین 5050 تا 5100 تومان نوسان دارد.

در بازار صرافان به روال روزهای پایانی سال قبل تمایل چندانی به فروش دلارهای در اختیار خود نداشته و معمولا به مشتریان اعلام می‌کنند ارزی برای فروش ندارند. این در حالی است که صرافی‌هایی که دلار دریافتی از صرافی بانک‌ها با نرخی حدود 4850 دریافت می‌کنند را عرضه کرده و در غیر آن فروش بالایی در صرافی‌ها انجام نمی‌شود.

اما در مرکز مبادلات ارزی، جایی که قیمت دلار به صورت دولتی محاسبه و عرضه شده و متقاضیان خاص خود را دارد قیمت‌ها هرچند صعودی بوده اما رشد زیادی نداشته است، به طوری که از ابتدای سال و البته در روزهای کاری دلار از 3768 به 3782 تومان افزایش قیمت داشته که بیانگر رشد حدود 14 تومانی این نوع ارز است. دلار مبادله‌ای در سال گذشته روزهای کم‌نظیری را در افزایش قیمت پشت سر گذاشت و بیش از 500 تومان گران شد. در حال حاضر اختلاف قیمتی دو ارز آزاد و دولتی به حدود 1300 تومان می‌رسد.

 

 

در بازار جهانی چه می‌گذرد؟

 اما در بازار جهانی دلار در هفته گذشته با افزایش ارزش همراه بوده و در برابر اکثر ارزها تقویت شده است. براین اساس ارزش دلار در برابر ین 1.44، فرانک سوئیس 0.71 درصد تقویت شد و در مقابل ارزش یورو به  0.26 و پوند 0.82 درصد در برابر دلار تضعیف شده است. براساس تحلیلی که بانک مرکزی درباره تغییرات ارزش دلار منتشر کرده چهار عامل موجب تقویت این ارز در بازارهای جهانی شده است. بسته شدن موقعیت‌های کسری دلار با توجه به نزدیک شدن به پایان فصل نخست سال جاری میلادی، کاهش تورم و افت شاخص مدیران خرید و انتظارات اقتصادی آلمان، افت برخی شاخص‌های اقتصادی انگلیس و همچنین کاهش تقاضای ین و فرانک سوئیس به عنوان ارزهای امن در طی اعلام تمایل چین به مذاکره با آمریکا پیرامون تعرفه‌های تجاری عوامل تقویت دلار اعلام شده است.

در سویی دیگر کاهش نگرانی‌ها در خصوص آغاز جنگ تجاری چین و اروپا با آمریکا تنها دلیل افت ارزش دلار در مقابل برخی ارزها به شمار می‌رود.

 

کد مطلب: 22406  |  تاريخ: ۱۳۹۷/۱/۱۶  |  ساعت: ۱۰ : ۴۵

نظرات ارسال شده