۱۵ : ۲۱ 15 رجب 1440 / 22 March 2019 / ۱۳۹۸ جمعه ۲ فروردين

امسال فقط یک شرکت واگذار شد
کارنامه عملکرد سازمان خصوصی سازی تا نیمه دی ماه نشان می دهد که طی10 ماهه امسال سهام 56 شرکت به ارزش بیش از37 هزار میلیارد ریال واگذار شد و قطار شرکتهای اصل چهل و چهاری پس از یکسال توقف در دی ماه به حرکت درآمد.

با وجود اینکه از ابتدای سال تاکنون سهام56 شرکت به بخش خصوصی واگذار و 93 درصد درآمد‌های سازمان خصوصی‌سازی معادل 41 هزار و 695 میلیارد ریال محقق شد که عمده درآمد سازمان خصوصی سازی از محل واگذاری های بلوکی و مزایده‌ای بود و سهم بسیار ناچیزی به تالار شیشه‌ای اختصاص یافت.

این در حالی است که سازمان خصوصی‌سازی سال1390 را سال شرکت‌های نفتی دانست و تاکید کرد که از 12 ماه سال برای واگذاری استفاده می کند ولی علاوه بر اینکه در سال90 هیچ شرکت نفتی از طریق بورس واگذار نشد که این سازمان از آبان سال 89 تا دی ماه امسال نتوانست اقدامی برای واگذاری مابقی سهام شرکت‌های دولتی از طریق بورس انجام دهد و تنها به واگذاری‌های بلوکی و مزایده‌ای در این مدت اکتفا کرد تا جایی که پس از گذشت بیش از یکسال در روز 18 دی ماه اولین شرکت اصل چهل و چهاری به نام حمل و نقل بین المللی خلیج فارس وارد بورس شد.

به این ترتیب پس از چند ماه تلاش و انتقاد از توقف واگذاری های اصل چهل و چهاری، 5 درصد از سهام حمل و نقل بین المللی خلیج فارس در روز 18 دی ماه از طریق بورس واگذار شد و در آخرین فصل سال قطار خاموش اصل 44 روشن شد.عرضه این سهم با توجه به شرایط فعلی بورس و عطش فعالان برای ورود شرکت‌های جدید در کنار تحولات بازارهای رقیب تا حدودی رونق را به بورس بازگرداند و موجب جذب سرمایه به این بازار شد.

واگذاری یک شرکت دولتی پس از یکسال در حالی اتفاق افتاد که در روز 26 دی ماه واگذاری غول هواپیمایی ایران با شکست مواجه شد و کسی حاضر به خریداری هواپیمایی هما در بازار فرابورس نشد.

با این حال آمار واگذاری سهام شرکت‌ها از ابتدای سال تا نیمه دی ماه نشان می‌دهد که در این مدت 37 هزار و454 میلیارد ریال معادل 4.4 درصد به بخش خصوصی واگذار شده و بیشترین میزان واگذاری ها به واگذاری بلوکی اختصاص یافته است.

این آمار در حالی است که در مدت مشابه سال قبل تعداد 103 شرکت به ارزش 47 هزار و 97 میلیارد ریال واگذار شده بود که سازمان خصوصی سازی علت افزایش چشمگیر ارزش واگذاری ها را واگذاری بلوکی سهام نیروگاه گیلان و پتروشیمی شیراز، در آبان 89 اعلام کرد.

افزایش چشمگیر واگذاری شرکتها در سال گذشته در حالی اتفاق افتاد که در سالجاری بعد از بورس، واگذاری از طریق مزایده بیشترین حجم واگذاری را به خود اختصاص داد، به طوری که 12 هزار و960 میلیارد ریال معادل 1.5 درصد از واگذاری ها ازطریق مزایده واگذار شد.فرابورس 2هزار و336 میلیارد ریال و مذاکره 66 میلیارد ریال را به خود اختصاص داد.

به این ترتیب از میان 37 هزار و 454 میلیارد ریالی که واگذار شده است 22 هزار و 83 میلیارد ریال معادل 2.6 درصد واگذاری‌ها از طریق بورس انجام شد که این واگذاری از طریق بورس تنها به واگذاری‌های بلوکی اختصاص داشت.

از آنجایی که از ابتدای سال تاکنون تنها سهام یک شرکت‌ دولتی از طریق بورس واگذار شد که سازمان خصوصی‌سازی در این مدت به عرضه‌ بلوکی شرکت‌های واگذار شده اکتفا کرد؛ به ‌طوری که از37 هزار و 454 میلیارد ریالی که از ابتدای سال تاکنون واگذار شده است، عرضه‌ بلوکی شرکت‌ها 36 هزار و 432 میلیارد ریال معادل 4.3 درصد را به خود اختصاص داد و در جایگاه اول قرار گرفت. این درحالی است که عرضه‌ تدریجی شرکت‌ها 911 میلیارد ریال معادل 0،1 درصد بود.

طبق آمار خصوصی‌سازی از میان شرکت‌های واگذار ‌شده هم‌چنان گروه دو ماده 2 قانون پیشتاز واگذاری‌های این سازمان است و از این گروه سهمی معادل 26 هزار و494 میلیارد ریال واگذار شده است.از گروه یک ماده دو قانون نیز10 هزار و 960 میلیارد ریال واگذاری صورت گرفته است.

هم‌چنین از میان وزارتخانه‌هایی که اقدام به واگذاری شرکت‌های زیرمجموعه‌ی خود کرده‌اند، وزارت نفت با واگذاری13 هزار و250 میلیارد ریال معادل 1.6 درصد و وزارت نیرو با واگذاری 12 هزار و 891 میلیارد ریال معادل 1،5 درصد بیشترین واگذاری‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. پس از این دو وزارتخانه وزارت امور اقتصادی و دارایی با واگذاری 9 هزار و 227 میلیارد ریال در جایگاه سوم قرار گرفته است.

به این ترتیب علی‌رغم واگذاری بیش از37 هزار میلیارد ریال تا نیمه دی ماه 1390 و تحقق 93 درصدی بودجه‌ی سازمان خصوصی‌سازی تنها سهام یک شرکت دولتی در سالجاری وارد بورس شد و باید دید آیا در مدت زمان باقی‌مانده تا انتهای سال واگذاری مابقی شرکت‌های در لیست قرار گرفته از جمله باشگاه‌های ورزشی، شرکت‌های نفتی ،گازی و پتروشیمی و نیز شرکت‌های پالایشگاهی موفق به عبور از دروازه بورس می شوند یا طبق استراتژی سازمان خصوصی‌سازی تا سال دیگر اقدامی برای واگذاری مابقی شرکتها از طریق بورس نخواهد شد و مابقی درآمد سازمان خصوصی‌سازی نیز از طریق واگذاری‌های بلوکی و مزایده‌ای تامین می‌شود؟!

کد مطلب: 2242  |  تاريخ: ۱۳۹۰/۱۱/۲  |  ساعت: ۱۵ : ۴۶

نظرات ارسال شده