۱۱ : ۵۳ 8 ذی‌الحجه 1439 / 20 August 2018 / ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۹ مرداد

آنچه بر سکه گذشت
بازار سکه در این هفته با اتفاقات جدیدی همراه شد؛ به طوری که پس از تعیین نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی به یکباره شاهد ریزش بیش از ۲۰۰ هزار تومانی قیمت ها بود.

کارآمدنیوز : به گزارش ایسنا، در حالی که در هفته‌ اخیر بیشتر توجه‌ها به سمت بازار ارز و نرخ جدید دلار بود، سکه نیز با تغییراتی محسوسی مواجه شد.

بازار سکه پیش از سال جدید با روند صعودی قیمت روبرو شده بود که دلیل عمده آن  افزایش نرخ ارز عنوان می‌شد. به طور کلی قیمت سکه بر اساس قیمت دلار و قیمت طلای جهانی تعیین می شود و با توجه به روند افزایشی قیمت دلار از مدت ها پیش قیمت سکه هم تحت تاثیر آن افزایشی شد.

پیش از تعطیلات نوروز قیمت سکه به یک میلیون و 600 هزار تومان رسید و در میانه‌های تعطیلات از یک میلیون و 700 هزار تومان عبور کرد. اما پس از تحولات چند روز اخیر دلار که در شروع این هفته کلید خورد شتاب افزایشی قیمت سکه بیشتر شد، از یک میلیون و 800 هزار تومان و بعد از یک میلیون و 900 هزار تومان رد شد و حتی در آستانه دو میلیون تومان قرار گرفت؛ رقمی که رکوردی جدید برای سکه تمام به حساب می آمد، یعنی بالاترین نرخ در تاریخ سکه.

اما در این هفته پس از تصمیم گیری در مورد نرخ دلار و تعیین نرخ 4200 تومان از سوی دولت برای آن به عنوان دلار تک نرخی، قیمت سکه هم جهت معکوس پیدا کرد.

از روز دوشنبه به بعد قیمت سکه  از حدود یک میلیون و 960 هزار تومان به یک میلیون و 796 هزار تومان رسید تا به یکباره بیش از 200 هزار تومان کاهش قیمت پیدا کرده باشد. اتفاقی که شوک تازه‌ای برای به بازار سکه بود.

همچنین در میان دیگر اقلام سکه، نیم سکه از 960 هزار تومان به 838 هزار تومان و ربع سکه از 634 هزار تومان به 545 هزار تومان رسیده است.

کد مطلب: 22445  |  تاريخ: ۱۳۹۷/۱/۲۴  |  ساعت: ۱۲ : ۳۱

نظرات ارسال شده