۸ : ۴۹ 11 صفر 1440 / 22 October 2018 / ۱۳۹۷ دوشنبه ۳۰ مهر

آخرین وضعیت بازار بلیت هواپیما در تعطیلات پیش رو+ قیمت
تعطیلات چند روزه هفته آینده باعث شده بخش قابل توجهی از ظرفیت حمل و نقل هوایی برای مسیرهای داخلی و خارجی به فروش رود. اما همچنان بخش قابل توجهی از بلیت ها باقی مانده که قیمت‌های بسیار متنوعی دارد.

کارآمدنیوز : به گزارش ایسنا، در حوزه پروازهای داخلی اصلی ترین تقاضا به شهرهای مشهد، تبریز، بندرعباس، شیراز و کیش انجام شده و از این رو از تاریخ 10 خرداد تا 17 خرداد بخش قابل توجهی از بلیت پروازها میان تهران و هر یک از شهرهای پرمسافر به فروش رفته است.

با این وجود همچنان در اکثر روزهای پیش رو پروازهایی از ایرلاین‌های مختلف ظرفیت خالی دارند که پرواز در هر یک از کلاس‌های پروازی آنها نرخی متفاوت دارد.

برای مثال در روز دهم خرداد در مسیر تهران به مشهد همچنان پروازهایی با نرخ کمتر از 250 هزار تومان انجام می‌شود که اکثر آنها هنوز ظرفیت محدودی برایشان باقی مانده است. در این مسیر حتی بلیت‌هایی در نزدیکی نرخ قیمت 200 هزار تومان نیز موجود است که شاید زمان پرواز آنها باعث ارزان‌تر شدنشان شده زیرا در روزهای تعطیلی هر چه زمان پرواز به ساعات پایانی شب نزدیک شود، قیمت‌ها به خود روندی کاهش می گیرند.

بالاترین نرخ قیمت در این مسیر نیز مربوط به کلاس بیزینس شرکت هواپیمایی ایران ایر می‌شود که ایرباس 320 این ایرلاین پروازی با مبلغ بلیت 559 هزار تومان انجام خواهد داد که البته بخش قابل توجهی از ظرفیت این پرواز نیز پر شده است.

در مسیر تهران به شیراز نیز شرایط مشابه است و پروازها از حدود 200 هزار تومان آغاز شده و در کلاس بیزینس به بیش از 500 هزار تومان نیز می‌رسد. نرخ‌ها در مسیر تهران به کیش قدری بالاتر رفته اما همچنان خبری از نرخ‌های نجومی در این مسیر نیست و مسافران می‌توانند پروازهای خود را با نرخی از 250 هزار تومان تا حدود 400 هزار تومان انجام دهند.

شرایط در پروازهای بین المللی قدری متفاوت است و در این مسیرها نرخ‌ها هم تنوع بیشتری دارند و هم افزایش قیمت‌شان در قیاس با روزهای عادی بالاتر بوده است. در روز دهم خرداد بلیت پرواز در مسیر تهران به استانبول از حدود یک میلیون و 300 هزار تومان آغاز می‌شود و نرخ اکثر قریب به اتفاق پروازها در رقمی بین دو میلیون تا دو میلیون و 500 هزار تومان در نظر گرفته شده است. در این مسیر تعدادی از ایرلاین‌های بین المللی برنامه‌ریزی چند سفره داشته‌اند که نرخ آنها بسیار بالا رفته اما به نظر می‌رسد چندان با تقاضای پرواز در بازار ایران سازگاری نخواهد داشت.

در مسیر تهران به دبی نیز شرایط مشابه است هر چند فاصله نرخ‌ها به شکل قابل توجهی بالا رفته است. برای مثال در این مسیر شرکت هواپیمایی ایرعربیا بلیتی با مبلغ کمتر از 600 هزار تومان ارائه کرده و شرکت هواپیمایی ماهان نیز نرخ 360 هزار تومان را برای پروازهایش در این مسیر تعیین کرده است جز این پروازهای معدود دیگر نرخ‌ها بین یک میلیون و 500 هزار تا دو میلیون تومان تعیین شده است.

نکته قابل تامل در سفرهای پیش رو بالا بودن تعداد پروازهای موجود و تنوع در نرخ‌گذاری این حوزه است و در شرایط فعلی به نظر می‌رسد که امکان شکل گیری بازار سیاه به طور گسترده وجود نخواهد داشت هر چند روز گذشته دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در گفت‌وگو با ایسنا به مردم هشدار داده بود که از سایت‌های غیرمجاز فروش بلیت خریداری نکنند زیرا امکان بالا رفتن غیرمنطقی قیمت‌ها در آنها وجود دارد.

سازمان هواپیمایی کشوری نیز گفته که در صورت برخورد با هر گونه تخلف در بازار فروش بلیت هواپیما با آن برخورد خواهد کرد.

کد مطلب: 22763  |  تاريخ: ۱۳۹۷/۳/۹  |  ساعت: ۱۱ : ۲۰

نظرات ارسال شده