۸ : ۵۰ 11 صفر 1440 / 22 October 2018 / ۱۳۹۷ دوشنبه ۳۰ مهر

چرا کره گران شد!؟
هر کیلوگرم کره نهایتا به قیمت ۲۹ هزار و ۱۳۳ تومان وارد می‌شود که با احتساب هزینه‌های تمام شده برای واردات از جمله تعرفه و هزینه‌های بسته‌بندی، این محصول در کارخانه‌های لبنی نباید به قیمت افزایش یافته فعلی که هر ۱۰۰ گرم آن ۴۵۰۰ تومان است، فروخته شود.

کارآمدنیوز : به گزارش ایسنا، بر اساس آمارهای رسمی واردات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی طی فروردین امسال، بیش از 3300 تن کره به ارزش بالغ بر 23 میلیون و 270 هزار دلار به کشور وارد شده که نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته با افزایش چشمگیر 842.86 درصدی از نظر وزنی و 1301.81 درصدی از نظر ارزشی مواجه شده است و بر این اساس هر کیلوگرم کره به 7.6 دلار می‌رسد.

این نرخ با احتساب دلار 3800 تومانی که بانک مرکزی بارها از اختصاص آن برای واردات کالای اساسی مانند کره سخن گفته است، به 29 هزار و 133 تومان می‌رسد. یعنی هر کیلوگرم کره قیمتی کمتر از 30 هزار تومان دارد و حتی اگر تعرفه‌های سنگین و هزینه‌های بالا برای بسته‌بندی و عرضه به بازار کره در نظر بگیریم، نباید قیمت 100 گرم کره به 4500 تومانی که اکنون در سطح شهر عرضه می‌شود، افزایش یابد، چراکه این امر به معنای افزایش 1.5 برابری قیمت کره از مرز تا سفره مردم است.

در این میان رئیس اتحادیه فروشندگان محصولات لبنی اعلام کرده که هر 100 گرم کره در بازار مصرف از 3500 تومان به 4500 تومان طی هفته‌های گذشته افزایش یافته است، افزایش قیمتی که به گفته سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان غیرقانونی بوده و هنوز مجوزی برای آن صادر نشده اما گوش کسی بدهکار نیست و به نظر می‌رسد ناظران نیز کاری به کار این گرانفروشی‌ها ندارند.

اما جالب اینجاست که حتی اگر آمارهای خوداظهاری تاجران که منشأ آمارهای گمرک شده است را در نظر بگیریم، با وجود افزایش نرخ واردات هر کیلوگرم کره از 5.44 دلار (میانگین قیمت هر کیلوگرم کره وارداتی در سال گذشته) به 7.6 دلار در فروردین ماه، قیمت‌های موجود در بازار به هیچ وجه منطقی به نظر نمی‌رسد.

در این میان دستگاه‌های نظارتی از جمله سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان باید محاسبات و آنالیزهای قیمت‌های این کارخانه‌ها را که تنها بسته بندی کننده کره وارداتی بوده و عملیات خاصی در این زمینه انجام نمی‌دهند را به دقت بررسی کرده و ببینند چرا باید قیمت کره وارداتی بیش از 1.5 برابر از مبدأ واردات تا مغازه‌ها و سفره‌های مردم افزایش یابد!؟

گفتنی است که در این زمینه انجمن صنفی صنایع لبنی حاضر به پاسخگویی و توضیحی نشد.

کد مطلب: 22770  |  تاريخ: ۱۳۹۷/۳/۱۲  |  ساعت: ۱۷ : ۵۸

نظرات ارسال شده