۲ : ۲۰ 10 ذی‌الحجه 1439 / 22 August 2018 / ۱۳۹۷ چهارشنبه ۳۱ مرداد

ارسال گزارش فروش اینترنتی مزدا۳ به نهادهای نظارتی
یک مقام مسئول از ارسال گزارش فروش اینترنتی مزدا۳ به نهادهای نظارتی از جمله بازرسی کل کشور و وزارت اطلاعات خبر داد و گفت: در این پیش‌فروش ۲۱۲ هزار متقاضی در برابر ۲۷۰ دستگاه خودرو وجود داشت.

کارآمدنیوز : به گزارش خبرنگار مهر، جعفر توحیدی در نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به تهیه گزارش پیش‌فروش اینترنتی مزدا3 که منجر به اعتراضات بسیاری از سوی خریداران و دستگاههای نظارتی از جمله وزیر صنعت، معدن و تجارت شده است، گفت: گزارش مفصلی برای نهادهای نظارتی از جمله سازمان بازرسی کل کشور، وزارت اطلاعات، وزیر صنعت، معدن و تجارت و نیز سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تهیه و ارسال شده است. البته در تمامی پیش‌فروش‌های حساسی که از سوی پرتال جامع خودروی کشور انجام می‌شود، سازمان بازرسی و وزارت اطلاعات، به دقت پرونده‌ها را بررسی کرده و در مورد آن اعمال نظر می‌کنند.

وی افزود: مشخصا برای فروش مزدا3 که از سوی گروه خودروسازی بهمن در مورخ سوم مردادماه امسال برگزار شده است، برخی مواردی مطرح شده است که لازم بود گزارش آن به نهادهای نظارتی ارسال شود. این در حالی است که برای خرید این خودرو که حاشیه قیمتی 100 میلیون تومانی در بازار آزاد و غیرنمایندگی برای آن وجود داشت، در طول برنامه فروش بیش از 212 هزار کاربر غیرتکراری به سایت فروش مراجعه کردند که 788 برابر ظرفیت خودرو اعلام شده که 270 دستگاه بود، می‌باشد.

به گفته توحیدی، گزارش کاملی از این فروش تهیه شده است؛ این در حالی است که بارها فروش‌های پرتال جامع خودرو که به صورت قانونی برای نظارت دولت بر پیش‌فروش‌ها و فروش‌های خودرو راه‌اندازی شده است، بازرسی صورت گرفته و دستگاههای نظارتی حتی در مورد فروش خودروهایی مثل سراتو یا پژو 2008 نیز که متقاضی بالایی برای ثبت نام آنها وجود داشت، وارد شده و پرونده‌ها را مورد به مورد بررسی کردند.

وی اظهار داشت: تمام آی‌پی های مرتبط با ثبت نام برای خرید خودروی مزدا3 چک شده تا مورد تکراری وجود نداشته باشد، این در حالی است که هیچگونه تبانی یا توافقی بین این سامانه و خودروساز امکان‌پذیر نیست و روند کاملا شفاف است، ضمن اینکه مگا می‌تواند کاملا در مورد تک تک موارد و ابهامات، شفاف‌سازی کرده و توضیحات لازم را ارایه دهد؛ همانطور که تاکنون با دستگاههای نظارتی، کاملا این موضوع پیش رفته است.

مدیرعامل پرتال جامع خودرو خاطرنشان کرد: البته گروه بهمن برای این دوره از فروش خودروی مزدا3 قصد داشت که تعداد بیشتری از خودروها را به فروش برساند، اما با توجه به بخشنامه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مبنی بر اینکه اجازه پیش فروش برای مدت طولانی تر از یکماه داده نمی شود، تنها سهمیه تولید یک ماه این خودروساز به فروش رسید و قرار است که فروش های دیگری هم تکرار شود.

با اشاره به اینکه در نخستین نوبت پذیرش در ساعت 9 صبح که سایت به مدت 5 ثانیه بازگشایی گردید، صدها کاربر وارد سایت شدند و 75 درصد ظرفیت خودروها در همان 15 دقیقه اول به فروش رسید، افزود:در روز فروش 212 هزار نفر برای خرید 270 خودرو تلاش کردند. بدیهی است که بجز تعداد قلیلی که موفق به خرید شده اند، باقی متقاضیان دچار نارضایتی شدید بوده و گمان بر صوری بودن فرآیند فروش داشته باشند.

توحیدی همچنین در ادامه با اشاره به تقاضای بالا برای ثبت نام خرید خودروی 2008 نیز گفت: در مورد خودروی 2008 نیز تعداد خودروهای در نظر گرفته شده برای فروش 18 هزار دستگاه بود که در روز اول 9 هزار دستگاه آن به فروش رسید.. البته وزارت اطلاعات نیز بر روی فروش خودروی 2008 از مگا گزارش گرفت و برخی از ارتباط کدهای ملی ثبت نام کننده را اعلام کرد. این در حالی است که آی پی ها دسته بندی شده و ارتباط آنها را تهیه کرده بودند.

گزارش کامل فروش مزدا3 که به نهادهای نظارتی ارسال شده است:

در مورخه 1397.5.3 یکی از خودروسازان بزرگ کشور، تنها تعداد اندکی خودرو را طی دو بخشنامه به صورت اینترنتی در معرض فروش قرار داد. به دلیل اختلاف قیمت 100 میلیون تومانی این خودرو با بازار آزاد پیش بینی می شد که این فروش با استقبال و هجوم فراوان کاربران مواجه گردد. از این رو سایت فروش اینترنتی برای مقابله با این هجوم کاملا تجهیز گردید. اختصاص منابع سخت افزاری و نرم افزاری کافی نظیر پهنای باند، CPU و دیسک سخت از طریق تکنولوژی مزرعه سرور (farm server) از جمله این تجهیزات به شمار می رفت. برای این فروش از دو سرور که هر کدام به 32 هسته CPU، 128 گیگ رم و دیسکSSD مجهز بودند، استفاده گردید. برای Backing service ها از جمله دیتابیس و صف های پرسرعت، از 10 ماشین مجازی به عنوان وب سرور و همچنین CDN استفاده شد.

*در طول برنامه فروش بیش از 212 هزار کاربر غیرتکراری به سایت فروش مراجعه کرده اند که 788 برابر ظرفیت خودرو اعلام شده بوده است. به عبارت دیگر شانس خرید برای هر یک از این کاربران 0.12 درصد بوده است.

*از 212 هزار کاربر مراجعه کننده، نزدیک به 65 هزار نفر موفق به ورود اطلاعات شخصی خویش و ثبت نام اولیه شده اند (برخی از کاربران دو یا سه مرتبه اقدام به ثبت نام نموده اند) شانس خرید برای هر یک از این کاربران  0.41 درصد بوده است. اطلاعات کامل این کاربران ثبت شده و قابل ارائه می باشد.

*در اکثر دقایقی که بخشنامه های فروش فعال بوده اند به طور متوسط 45 هزار کاربر همزمان در سایت حضور داشتند، این در حالی است که به طور معمول در فروش های پرفشار حدودا انتظار مدیریت 30 هزار کاربر همزمان پیش بینی می شود. در ساعت 9.38 دقیقه این رقم به 52193 کاربر  همزمان افزایش یافته است که حد نصاب چشمگیری در فروش های اینترنتی به شمار می رود. سایت فروش با وجود این حجم از هجوم، کاملا برقرار بوده و به جز لحظاتی کوتاه در اوج هجوم کاربران  از دسترس خارج نشده است. تصاویر مربوط به شمارشگر تعداد کاربران  فعال در سایت قابل ارائه می باشد. به دلیل هجوم زیاد در طول برنامه فروش از 5 میلیون درخواست واصله به سایت تنها حدود 26 هزار خطا مشاهده گردید که مربوط به service unavailable بوده است.

*در نخستین نوبت پذیرش در ساعت 9 صبح که سایت به مدت 5 ثانیه بازگشایی گردید صدها کاربر وارد سایت گردیده و 75 درصد ظرفیت خودروها در همان 15 دقیقه اول به فروش رسید.

*مشخصات کامل تمامی خریداران اندک خودروی مورد نظر به همراه IP کامپیوترهایی که از طریق آنها خرید صورت گرفته است، ثبت شده و قابل ارائه می باشد.

همانطور که گفته شد در روز فروش 212 هزار نفر برای خرید تنها اندکی خودرو تلاش نموده اند، بدیهی است که به جز تعداد قلیلی که موفق به خرید شده اند، باقی متقاضیان دچار نارضایتی شدید بوده و گمان بر صوری بودن فرآیند فروش داشته باشند. این گمان از موارد زیر ناشی می شود:

*ایشان از نسبت 788 برابری تقاضا نسبت به عرضه و یا 0.12 درصدی موفقیت خرید بی خبرند.

*ایشان واقف نیستند که در همان زمان های کوتاه 5 تا 15 ثانیه ای که سایت پذیرش می کند. تعداد زیادی کاربر وارد سایت می شوند و در صف بخشنامه ها قرار می گیرند.

*ایشان واقف نیستند که چنانچه مدت پذیرش سایت طولانی گردد، صف های چند ده هزار نفری پشت بخشنامه ها تشکیل شده و کسانی که پشت این صف های طولانی قرار می گیرند، به دلیل منقضی شدن اعتبار زمانی به طور اتوماتیک از سایت خارج می شوند و عملا هیچگونه شانسی برای خرید ندارند.

ایشان واقف نیستند که در زمان هایی که سایت پذیرش نمی کند تعداد زیادی کاربر در سایت مشغول فعالیت هستند و تا زمانی که وضعیت ایشان تعیین تکلیف نشده و اعتبار زمانی کاربر مقتضی نشده باشد پذیرش جدید عملا بی فایده خواهد بود.

در پایان لازم به ذکر است که قسمت اعظمی از هجوم صورت گرفته از سوی کاربرانی بوده که خواهان بهره مندی از تفاوت قیمت 100 میلیونی محصول بوده اند، چرا که در فروش های قبلی همین خودرو که تفاوت قیمتی محسوسی وجود نداشت میزان هجوم هرگز به این اندازه نبود. از این رو مصرف کنندگان واقعی خودروی مورد نظر را باید در فروش های پیشین این محصول جستجو نمود.

کد مطلب: 23178  |  تاريخ: ۱۳۹۷/۵/۸  |  ساعت: ۱۲ : ۱۹

نظرات ارسال شده