۳ : ۴۳ 4 ربیع‌الاول 1440 / 13 November 2018 / ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۲ آبان

معمای تزریق ارز صادرات پتروشیمی به سامانه نیما/ ۲.۵ میلیارد دلارِ پتروشیمی‌ها کجا رفت؟+جدول
بر اساس آمارهای تجارت خارجی، در ۴ ماهه نخست سال جاری بیش از ۴.۶ میلیارد دلار انواع محصولات پتروشیمی صادر شده است که تنها ۲.۱ میلیارد دلار آن به سامانه نیما تزریق شده است.

کارآمدنیوز : به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سیاست جدید ارزی دولت صادرکنندگان عمده مثل پتروشیمیها و واحدهای تولیدکننده فولاد را مکلف کرده بود ارز حاصل از صادرات را با نرخ 4200 تومان به سامانه نیما برای مصرف واردات کالاهای گروه 2 که عمدتا به مواد اولیه و قطعات مورد نیاز کارخانجات مربوط می شود، تزریق کنند.

همچنین دولت پیش از این یک فرصت شش ماهه را برای تسویه ارز صادراتی در نظر گرفته بود که چند هفته قبل با بخشنامه معاون اول رئیس جمهور این فرصت به دو ماه کاهش یافت. به این ترتیب صادرکنندکان فقط 2 ماه فرصت دارند ارز حاصل از صادرات را با نرخ 4200 به سامانه نیما تزریق کنند.

متخلفان ارز صادرات منتظر جریمه های سنگین باشند

از آنجا که بسیاری از فعالان اقتصادی معتقدند در بازگشت ارز صادراتی به کشور در ماههای اخیر تخلفاتی رخ داده است هنوز برخورد قابل توجهی با متخلفان حوزه صادرات صورت نگرفته است. اما بنا به اظهارات چند روز قبل  وزیر اقتصاد از این پس با متخلفان ارزی به مثابه قاچاقچیان کالا برخورد خواهد شد.

از سوی دیگر بر اساس جدیدترین آمار تجارت خارجی کشور تا پایان تیر ماه  حدود 4میلیارد و 600 میلیون  دلار صادرات انواع محصولات پتروشیمی صورت گرفته است. این در حالی است که بر اساس گفته رئیس کمیسیون اقتصادی تنها 2.1 میلیارد دلار از ارز صادراتی پتروشیمی ها به سامانه نیما تزریق شده است. به این ترتیب تکلیف بیش از نیمی از ارز حاصل از صادرات مشخص نیست، حالا باید منتظر ماند و دید وزیر اقتصاد با توجه به ابزارهایی مثل جریمه های گمرکی و مالیاتی چه برخوردی با شرکتهای پتروشیمی و فولادی متخلف انجام خواهد داد.

کد مطلب: 23193  |  تاريخ: ۱۳۹۷/۵/۱۲  |  ساعت: ۱۰ : ۵۲

نظرات ارسال شده