۲۰ : ۳۳ 17 جمادی‌الثانی 1440 / 23 February 2019 / ۱۳۹۷ شنبه ۴ اسفند

قیمت‌گذاری دولتی، سرچشمه رانت و اختلاف طبقاتى است
یک کارشناس مسائل اقتصادى گفت: سرچشمه تمام رانت‌ها دخالت دولت در قیمت‌گذارى و از همه مهمتر سرچشمه اختلاف طبقاتى هم به همین رانت‌ها بستگى پیدا مى‌کند.

کارآمدنیوز : عبدالحسین ساساندر گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به این که سرچشمه رانت و اختلاف طبقاتى به دخالت دولت در اقتصاد و قیمت‌گذارى برمی‌گردد گفت: زمانى که دولت به تعیین و قیمت یک کالا مى‌پردازد این بدین معنا است که تولیدکنندگان ما به دلیل عدم وجود پیش‌بینی از آینده و چراغ راهنما دیگر نمى‌توانند در مورد نوع تولید کالا تصمیم درستى را بگیرند و به دلیل ایجاد تقاضای کاذب، نمى‌دانند کالاى موردنیاز مصرف کننده کدام است، بنابراین همه چیز بهم می‌ریزد.

به گفته این اقتصاددان، تبعات دستکاری قیمت‌ها و گرفتن انگیزه از تولیدکنندگان به قدری بزرگ است که می‌توان آن را از عوامل سقوط اقتصادی و ورود به شرایط بحرانی قلمداد کرد.

ساسان با بیان اینکه انواع و اقسام رانت و فسادها به دنبال قیمت‌گذارى دستورى و دستکارى قیمت‌ها توسط دولت ایجاد مى‌شود گفت: زمانى که دولت قیمت ارز را تعیین مى‌کند یک دنیا رانت ایجاد مى‌شود و رانت‌ها به کسانى مى‌رسد که قادر به استفاده از ارز ترجیحى هستند و در مقابل کسانى که نمى‌توانند از این نوع رانت‌ها استفاده کنند از قافله عقب مى‌مانند و فقیر مى‌شوند؛ بنابراین سرچشمه تمام رانت‌ها دخالت دولت در قیمت‌گذارى و از همه مهمتر سرچشمه اختلاف طبقاتى هم به همین رانت‌ها بستگى پیدا مى‌کند.

این اقتصاددان به تاثیر قیمت‌گذارى دستورى بر پیکره تولید کشور تاکید و بیان کرد: در قیمت‌گذارى دستورى به یک معنا چراغ ها خاموش مى‌شود، در این زمان تولیدکننده دیگر نمى‌داند که چه کالایى مورد نیاز جامعه است زیرا سیستم قیمت‌ها باعث پوشاندن نیازهاى اصلى جامعه مى‌شود و سبب اتخاذ تصمیمات غلط از سوى تولیدکننده مى‌شود که براساس این تصمیمات غلط دیگر تولید متناسب با عرضه و تقاضاى بازار تنظیم نمى‌شود.

وی اظهار داشت: زمانى که دولت از واقعى بودن قیمت کالاها جلوگیرى مى‌کند و نرخ‌ها را به‌صورت مصنوعى پایین نگه مى‌دارد باعث از بین رفتن انگیزه تولید یا سودآورى مى‌شود و در نهایت به دلیل قیمت‌گذارى دستورى و نیز کاهش میزان تولید وضعیت اقتصاد کشور بدتر خواهد شد.

این اقتصاددان در پایان به بورس کالا اشاره و گفت: بورس کالا ابزارى براى شناسایى واقعى قیمت‌ها است؛ بنابراین اگر تصمیم‌گیران بگذارند این بازار به خوبی و براساس قوانین و مقررات خود عمل کند، ضمن واقعى شدن قیمت‌ها، تعادل و انگیزه به بازار کالایی برمی‌گردد.

وی افزود: در واقع بورس کالا باعث ایجاد شفافیت فعالیت براى تولیدکننده و مصرف کننده مى‌شود و در نهایت به تسهیل چراغ راهنماى اقتصاد کمک شایانى خواهد کرد.

کد مطلب: 23351  |  تاريخ: ۱۳۹۷/۶/۴  |  ساعت: ۱۲ : ۱۴

نظرات ارسال شده