۹ : ۱۶ 16 رجب 1440 / 23 March 2019 / ۱۳۹۸ شنبه ۳ فروردين

لبنیات چرا گران شد؟/ دستگاه‌های مسئول فقط وعده دادند
دبیر انجمن لبنی کشور با بیان اینکه عدم رسیدگی دستگاه های مسئول به وضعیت کارخانجات لبنی موجب افزایش قیمت لبنیات شده است،گفت:وزارت جهاد زیر بار امضای قرارداد تحویل شیر به کارخانجات نمی رود.

کارآمدنیوز : رضا باکری در گفتگو با خبرنگار مهر درباره افزایش چشمگیر قیمت فرآورده های لبنی در بازار، اظهارداشت: کارخانجات لبنی از دوم مردادماه 97 به بعد، مرتبا با ستاد تنظیم بازار، سازمان حمایت، ریاست جمهوری و وزارت صنعت در حال مکاتبه هستند و با آنان مطرح کرده اند که تاثیر تغییر و تحولات ارزی کشور بر روی مواد اولیه، بسته بندی و ... چقدر است، مسئولان نیز مرتب قول رسیدگی و تامین داده اند اما این وعده ها تاکنون به نتیجه ای نرسیده است.  

وی اضافه کرد: برخی تامین کنندگان مواد اولیه ما، از جمله پتروشیمی ها نیز عنوان می کردند که ما قیمت ها را به حالت منطقی سابق برمی گردانیم ؛ چرا که قیمت ظروف بسته بندی 600 تومان و در برخی موارد،  حدود 1000 تومان افزایش یافته است. کارخانجات هم منتظر محقق شدن این وعده ها بودند اما تاکنون اتفاقی رخ نداده است.   

دبیر انجمن لبنی کشور با اشاره به اینکه قیمت شیرخام نیز در دوم مردادماه امسال 1570 تومان تعیین شد، گفت: کارخانجات بزرگ در حال حاضر  شیرخام را حداقل 2200 تومان خریداری می کنند ضمن اینکه کارخانجات کوچک حتی ممکن است 2300 تا 2400 تومان هم برای این کالا بپردازند.  

باکری گفت: دامداران می گویند 1570 تومان برای ما صرف نمی کند، دلایل خودشان را دارند  و شیر خام را 2200 تومان درب کارخانه های بزرگ  تحویل می دهند، بنابراین 600 تومان نیز قیمت شیرخام افزایش یافته، وقتی که میانگین 1500 تومان قیمت هرکیلوگرم مواد اولیه و بسته بندی رشد کرده این مساله بر روی نرخ فرآورده های تولیدی کارخانجات لبنی تاثیر دارد.

وی افزود: کارخانه ها مدتی تحمل کردند تا دستگاه های مربوطه رسیدگی کنند وقتی سه ماه گذشته و هیچ دستگاهی اقدامی انجام نداده است، کارخانجات نمی توانند صبر کنند تا ورشکست شوند.  

باکری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کاهش ورودی شیرخام یکی از شرکت های بزرگ لبنی، گفت: در پی این مساله، حدود 2000 نفر از پرسنل این شرکت بیکار شده اند، وزارت جهاد کشاورزی باید تعیین تکلیف کند.

وی افزود: وزارت جهاد اعلام کرده سالانه 10میلیون و 700 تن شیرخام در کشور تولید می شود که از این مقدار، 8 میلیون و 200 هزارتن به کارخانجات تحویل می شود، معنی این جمله آن است که روزانه 22.4 هزار تن شیر به کارخانجات لبنی تحویل داده می شود، ما گفتیم وزارت جهاد با کارخانجات قراردادی امضا کند و بر مبنای آن روزانه 19 هزار تن شیرخام تحویل کارخانه های لبنی دهد، به هر قیمتی که می گویند.

باکری ادامه داد: اما آنها زیربار امضای قرار داد و تضمین برای تامین تناژ نمی روند. 

کد مطلب: 23761  |  تاريخ: ۱۳۹۷/۸/۱۲  |  ساعت: ۱۶ : ۵۳

نظرات ارسال شده