۲۲ : ۷ 20 ذی‌القعده 1440 / 23 July 2019 / ۱۳۹۸ سه شنبه ۱ مرداد

صادرات آبنبات با شکر یارانه‌ای!
سرپرست سازمان توسعه تجارت با اشاره به صادرات ١٢ میلیون دلار آبنبات از کشور در شرایط ممنوعیت صادرات شکر گفت: صادرات این اقلام نوعا صادرات نیست و برای توقف آن باید سیاست های ارزی اصلاح شود.

کارآمدنیوز : حسن افخمی در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با تخلف صورت گرفته مبنی بر صادرات معادل 120 میلیون دلار شکر دولتی در قالب آب‌نبات، گفت: تولیدات آب‌نبات، نبات و قند ریز واحدهای صنفی عضو این اتحادیه تماماً در بازار داخلی به مصرف می‌رسد و عموم این واحدها به‌صورت کارگاهی فعالیت دارند و توان تولید و صادرات در حجم اعلام شده را ندارند.

رئیس اتحادیه نبات، آب‌نبات ریز و قند ریز ادامه داد: حجم اعظم تولیدات واحدهای صنفی تهران از سوی شهرهای دیگر برای مصرف داخلی خریداری می‌شود که میزان فعالیت این واحدها با توجه به میزان خرید شکر، تولید و فروش؛ کاملاً قابل رصد و بررسی است.

وی خاطرنشان کرد: اعضای صنف نبات، آب‌نبات ریز و قند ریز در پی رشد قیمت شکر به محدوده 8 هزار و 500 تومان، تنها به دریافت شکر دولتی روی آوردند و اگر عرضه دولتی انجام نمی‌شد، قیمت این محصول به محدوده 4 هزار و 500 تومان کاهش پیدا نمی‌کرد.

افخمی یادآور شد: اعضای اتحادیه در سال گذشته 500 تن شکر دریافت کردند که در سال جاری نیز در دو مرحله 300 و 400 تن شکر دریافت کردند و در مجموع نیز از سال گذشته تا به امروز اعضای رسمی اتحادیه که دارای جواز کسب هستند، برای فعالیت صنفی خود 1700 تن شکر دولتی دریافت کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، اخیراً اعلام شد برخی افراد شکر دولتی را به آب نبات تبدیل کرده و با صادرات آن به مبلغ 120 میلیون دلار، مابه‌التفاوت ارز دولتی 4200 تومانی و ارز آزاد را، صاحب شده‌اند؛ در حالیکه قرار بود این یارانه در قالب شکر دولتی، به دست عموم مردم و شهروندان ایران برسد.

در این زمینه روز گذشته محمدرضا مودودی - سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران - در پاسخ به سوال ایسنا در رابطه با چگونگی پیگیری قانونی این تخلف، تصریح کرد: " ما اطلاعات نهایی خود از پالایش این حساب‌ها را به بانک مرکزی اعلام می‌کنیم و تمام این افراد موظفند به مراجع قضائی و دیگر مراجع قانونی پاسخ دهند که ارز دریافتی را در چه حوزه‌ای مورد استفاده قرار داده و به چه شکل صادر کرده‌اند".

انتهای پیام

کد مطلب: 25048  |  تاريخ: ۱۳۹۸/۴/۱۷  |  ساعت: ۱۰ : ۲۹

نظرات ارسال شده