۰ : ۱۰ 10 ذی‌الحجه 1439 / 22 August 2018 / ۱۳۹۷ چهارشنبه ۳۱ مرداد

قیمت گذاری آپشن های خودرو ممنوع
واحد تولید‌کننده خودرو باید تقاضای اصلاح قیمت خود را به صورت کتبی به کمیته خودرو اعلام کند و کمیته خودرو پس از بررسی موضوع را به سازمان حمایت اعلام می‌کند.
معاون کالاهای فلزی معدنی سازمان حمایت با اعلام اینکه تقاضای افزایش قیمت نداشته‌ایم گفت: قیمت‌گذاری آپشن‌های مختلف خودرو از شرکت‌ها سلب و به کمیته خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار شد.
 
شهرام میرآخورلو در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس؛ درباره روند قیمت گذاری خودرو و بروز شایعاتی در بازار مبنی بر افزایش قیمت خودرو اظهار داشت: ما تمام خودروساز‌ها را دعوت کرده‌ایم و با آنها فصل‌الخطاب را مشخص کرده‌ایم و مصوب شده است تا تمام خودروسازها از تصمیمات کمیته خودرو پیروی کنند.
 
وی در تشریح شیوه قیمت‌گذاری خودرو گفت: واحد تولید‌کننده خودرو باید تقاضای اصلاح قیمت خود را به صورت کتبی به کمیته خودرو اعلام کند و کمیته خودرو پس از بررسی موضوع را به سازمان حمایت اعلام می‌کند.
 
سازمان حمایت جداولی داردکه براساس آن اسناد مالی مربوط به قیمت تمام شده کالا را مورد بررسی قرار می‌دهد. اگر موضوع اختلاف قیمت واحد تولیدی با بازار باشد با مدیریت عرضه و تقاضا مشکل حل می‌شود اگر موضوع مربوط به ضرر‌ واحدهای تولیدی باشد قیمت تمام شده مورد بررسی قرار می‌گیرد و مجددا به کمیته خودرو ارسال می‌شود و افزایش قیمت یا کاهش قیمت براساس مصوبه کمیته خودرو اعلام می‌شود.
 
* تقاضای افزایش قیمت نداشته ایم
 
معاون کالاهای فلزی معدنی سازمان حمایت با تأکید بر اینکه واحدهای خودرو‌سازی نمی‌توانند خارج از این مکانیزم اقدام به افزایش قیمت کنند گفت: قیمت‌گذاری آپشن‌های مختلف خودرو نیز از شرکت‌ها سلب و به کمیته خودرو واگذار شده است.
 
وی افزود: آخرین اصلاح قیمت مربوط به شرکت ایران خودرو و شرکت پارس خودرو در اول تیرماه سال جاری بوده است و هنوز هیچ درخواست جدیدی به کمیته خودرو واصل نشده است.
میرآخورلو در واکنش به این سوال فارس که در بازار شاهد قیمت‌های متفاوت و افزایش قیمت‌های غیرمنطقی در خصوص برخی خودروها هستیم قطعا مواردی که اعلام می‌کنیم مربوط به تخلفات گرانی‌فروشی است و ملاک ما قیمت فروش شرکت‌ها بر روی سایت آنها است.
 
* بررسی ماهانه لیست تعهد شرکت ها
 
وی در پاسخ به این سوال که شرکت‌ها می‌توانند با کنترل عرضه قیمت‌ها را در بازار افزایش دهند گفت: لیست تعهدات شرکت‌های خودرو‌ساز به صورت ماهانه مورد بررسی قرار می‌گیرند لذا آنها نمی‌توانند با کاهش عرضه قیمت بازار را افزایش دهند.
 
 معاون سازمان حمایت گفت: در خصوص سه خودروی مگان، 206 و تندر 90 اختلاف قیمتی به دلیل عدم تعادل عرضه و تقاضا در بین بازار آزاد و شرکت وجود دارد و هدف سازمان حمایت این است که قیمت شرکت خودروساز به دست مصرف‌کننده نهایی برسد.
 
* افزایش تولیدات شرکت پارس خودرو برای کنترل قیمت ها
 
لذا در همین خصوص با شرکت پارس خودرو مذاکراتی صورت گرفته تا تولید‌کنندگان خود را تا چند ماه آینده افزایش دهد.
 
میرآخورلو دلیل اختلاف قیمت را بیشتر بودن شتاب تقاضا به شتاب تولید اعلام کرد و گفت: نمی‌توان با جریان طبیعی بازار تولیدات را هماهنگ کرد چرا که خواسته یا ناخواسته ممکن است به دلیل کشش بازار و چسبندگی قیمت‌ها شاهد برخی رانت‌ها در بازار باشیم که با همه آنها با جدیت مقابله می‌شود.
 
 

کد مطلب: 388  |  تاريخ: ۱۳۹۰/۵/۲۹  |  ساعت: ۱۵ : ۸

نظرات ارسال شده