۲۲ : ۷ 20 ذی‌القعده 1440 / 23 July 2019 / ۱۳۹۸ سه شنبه ۱ مرداد

شکست طلسم 2ساله لایه نفتی پارس جنوبی
معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدرو کربوری وزیر نفت از دومین دستور مهم نفتی قاسمی وزیر نفت خبر داد و گفت: وضعیت توسعه لایه نفتی پارس جنوبی با دستور وزیر نفت تعیین تکلیف شده است.

محسن خجسته‌مهر با بیان اینکه وضعیت توسعه لایه نفتی پارس جنوبی با دستور وزیر نفت تعیین تکلیف شده است، گفت: هم تأمین منابع مالی، هم میزان تولید و هم اجرای پروژه و دیگر موارد طی دستور وزیر محترم نفت به شرکت ملی نفت تعیین تکلیف شده است.
وزیر نفت دستور تامین منابع مالی برای امضای قرارداد ساخت و خرید کشتی FPSO را برای استفاده در پروژه لایه نفتی پارس جنوبی صادر کرد. پروژه لایه نفتی پارس جنوبی که عملا ادامه میدان شاهین قطر در آب‌های ایران محسوب می‌شود در بخش A2 این میدان تعریف شده است.
بر اساس این گزارش پس از اینکه 3 سال پیش خرید کشتی مذکور از یک شرکت نروژی به دلیل عدم تامین منابع مالی منتفی شد، چند ماه یک شرکت چینی برای ساخت این کشتی اعلام آمادگی کرد که به دلیل عدم تامین منابع مالی از سوی شرکت ملی نفت قرارداد خرید این کشتی تاکنون امضا نشده است. بر این اساس پس از امضای قرارداد خرید کشتی، دو سال زمان برای ساخته شدن این کشتی لازم خواهد بود.
در عین حال با توجه به تهیه MDP جدید این میدان توسط پیمانکار، قریب به دو سال است که MDP جدید به تایید شرکت ملی نفت نرسیده است و به همین دلیل شرکت نیکو به عنوان تامین کننده منابع مالی این پروژه با توجه به تمام شدن قرارداد قبلی، حاضر به بستن قرارداد جدیدی برای تامین منابع مالی این میدان نیست. عدم تامین مالی پروژه باعث معطل ماندن خرید کالا و ساخت تجهیزات مورد نیاز این میدان در دو سال گذشته شده است.
بر اساس MDP جدید این میدان، بر خلاف برآوردهای خوشبینانه اولیه که حتی شرکت خارجی شلمبرژه که نخستین کاندیدای توسعه این میدان محسوب می‌شد، حاضر به پذیرفتن آن نبود، میزان نفت تولیدی از بخش A2 رقم کمتری از برآورد اولیه خواهد بود.
بر اساس این گزارش بر اساس دستور وزیر جدید نفت که تجربه ارزشمند پیمانکاری در نفت را در کارنامه دارد، در عمل MDP جدید لایه نفتی پارس جنوبی مبنای کار قرار می‌گیرد.
این گزارش حاکی است از قرارداد توسعه این میدان به دلیل معطل ماندن توسعه این لایه به مدت طولانی به دلیل نوع قرارداد اولیه و تصمیم نگرفتن شرکت ملی نفت درباره این پروژه، 6 حلقه چاه حفر شده در این مخزن به تعمیر مجدد نیاز دارند.
بر اساس این گزارش در عین حال با توجه به تعریف پروژه فعلی لایه نفتی در بخش A2 ، وزیر نفت دستوری را نیز مبنی بر تعریف پروژه توسعه میدان در 3 بخش دیگر این میدان یعنی بخشهای A1 ، B و C صادر کرده است. به گفته موسی سوری مدیرعامل نفت و گاز پارس، بر این مبنا قرار است به زودی مناقصه‌هایی برای به پیمان سپردن این 3 بخش بصورت جداگانه توسط نفت و گاز پارس برگزار شود.
به گزارش فارس، ذخایر لایه نفتی پارس جنوبی در بخش ایران حدود 7 میلیارد بشکه برآرود می شود در عین حال دلپریش معاون برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت چندی پیش از افزایش قابل توجه ذخایر این بخش خبر داده بود.
قطر در حال حاضر روانه 425 هزار بشکه نفت از این میدان برداشت می کند و قصد افزایش آن به بیش از 500 هزار بشکه را دارد اما با توجه به کوچکتر بودن بخش ایرانی این میدان، برداشت ایران از این میدان نخواهد توانست به میزان برداشت قطر برسد.
قرارداد لایه نفتی پارس جنوبی 7 سال پیش به شکل سوال برانگیزی منعقد شده بود که با وجود انجام بخشی از فعالتهای توسعه ای و حفر چاهها به دلیل گرفته نشدن تصمیمات مورد نیاز و نوع قرارداد قریب به دو سال است که هیچ فعالیتی برای آن انجام نشده است.
 

کد مطلب: 861  |  تاريخ: ۱۳۹۰/۷/۱۵  |  ساعت: ۱۹ : ۴۴

نظرات ارسال شده