۲۲ : ۸ 20 ذی‌القعده 1440 / 23 July 2019 / ۱۳۹۸ سه شنبه ۱ مرداد
یک نماینده مجلس خبر داد:
مدیر اختلاس‌گر پتروشیمی ایلام مشاور یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌ها
نماینده مردم ایلام در مجلس ادعا کرد: مدیرعامل سابق پتروشیمی ایلام که به جرم اختلاس دستگیر شده بود، اینک به قید وثیقه آزاد و در یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های پتروشیمی به عنوان مشاور ارشد حضور دارد.

شاپور پولادی افزود: پیش از دستگیری این فرد، بارها و بارها به مسوولان وقت وزارت نفت تخلفاتی که در برخی پروژه‌های پتروشیمی صورت می‌گرفت و سوء‌ استفاده‌هایی که در جریان بود را تذکر داده بودیم، اما متاسفانه به این مساله توجهی نشد و پس از آن‌که سازمان بازرسی کل کشور اختلاس در پتروشیمی ایلام را کشف کرد، تازه مسوولان گفتند که از ابتدا قصور کردیم و ای کاش به صحبت‌های شما توجه می‌کردیم تا پیش از سازمان بازرسی خودمان متوجه مشکلات مدیران‌مان شویم.

وی هم‌چنین عنوان کرد: حتی بعدها هم هیچ‌گاه رقم درست این اختلاس معلوم نشد و طی این مدت ارقام و اعداد مختلفی برای این موضوع اعلام شد، اما به هرحال بنده از منابع موثق اطلاع دارم که مدیر عامل این شرکت پس از 40 روز به قید وثیقه از زندان آزاد شده و اکنون به عنوان مشاور ارشد یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های پتروشیمی مشغول به کار است.
پولادی با بیان این‌که این‌گونه اتفاقات موجب بی‌اعتمادی مردم می‌شود، ادامه داد: یک یا دو هفته پیش بنده حتی این موضوع را به رییس سازمان بازرسی کشور هم اطلاع دادم و گفتم اگر این فرد گناهکار بوده که باید به صورت قانونی با او رفتار شود و اگر هم از اتهامات تبرئه شده، باید این موضوع اعلام شود، چرا که وضعیت فعلی موجب بی‌اعتمادی مردم می‌شود و این روزها مردم دائم در این باره از ما سوال می‌کنند.
وی مدعی شد: آقای پورمحمدی هم نسبت به این اتفاق اظهار تاسف کردند و گفتند ما هم مثل شما وظیفه‌ی بررسی این موضوع را داشتیم و این کار را انجام داده‌ایم و نتایج را به قوه‌ قضاییه ارجاع داده‌ایم و حالا خود ما هم نمی‌دانیم این فرد چگونه آزاد شده است؟!
نماینده مردم ایلام در عین حال خاطرنشان کرد: این‌که پرونده‌های مربوط به جرائم مالی پس از مدتی مسکوت شوند و چنین برخورد‌های ضعیفی با عاملان آنها صورت گیرد، خود زمینه‌ای خواهد بود که اکنون شاهد بزرگ‌ترین فساد‌های مالی باشیم.
پولادی در ادامه با ذکر توضیحاتی درباره‌ی روند فعالیت‌ها و واگذاری شرکت پتروشیمی ایلام طی سال‌های گذشته، اظهار کرد: در سال 1384 برای تامین منابع مالی 51 درصد از سهام این شرکت به بخش خصوصی واگذار شد، که اگر چه می‌گوییم بخش خصوصی، اما در واقع هم‌چنان بخش شبه دولتی متولی این شرکت بود و این واحد صنعتی به بیمه تامین اجتماعی، شرکت شستا و صندوق بازنشستگی کشوری سپرده شد که از این میان تامین اجتماعی حتی پولی هم پرداخت نکرده بود و بابت بستانکاری از دولت 17 درصد از سهام این شرکت به بیمه واگذار شده بود.
وی ادامه داد: پس از آن در سال‌های 1388 و 1389 با وجود نارضایتی و مخالفت‌های ما مدیرعامل وقت این شرکت شرایطی ایجاد کرد که 49 درصد باقی‌مانده‌ی این شرکت نیز در بازار فرابورس عرضه شود و دقیقا همان روزی که خبر اختلاس مدیر عامل این شرکت منتشر شد، سهام پتروشیمی ایلام هم در بازار بورس به فروش گذاشته شد و هفت سرمایه‌گذار بدون این‌که کوچک‌ترین رقابتی با هم داشته باشند، این سهام را خریداری کرده و در قالب یک کنسرسیوم کار را به عهده گرفتند.
نماینده مردم ایلام در کمیسیون عمران در عین حال گفت: پس از این واگذاری‌ها، دیگر همان اعتبارات اندک و قطره چکانی که پیشتر به این پروژه واگذار می‌شد، هم قطع شد و با وجود پیشرفت 55 درصدی، این پروژه به‌طور کامل تعطیل شد و اکنون شرایط آن به گونه‌ای است که حتی حقوق چندماه کارگران آن پرداخت نشده است.

وی در ادامه با اشاره به جلسات متعددی که در این زمینه با مسوولان مختلفی همچون وزیر اقتصاد و وزیر جدید نفت داشته است، عنوان کرد: در آخرین صحبت‌ها حدود 20 روز پیش در جلسه‌ی مشترکی با وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی، از مسوولان مرتبط خواستم که برای حل مشکل، واگذاری‌های صورت‌ گرفته را مورد تجدید‌نظر قرار دهند و همان جا وزیر نفت دستور پیگیری این موضوع را دادند و قرار شد ظرف 10 روز مهندس بیات خبر این موضوع را به ما بدهند که هم‌چنان با گذشت 20 روز ما منتظر خبر ایشان هستیم.
پولادی خاطرنشان کرد: اکنون علاوه بر این‌که تعطیلی این پروژه مضراتی به دنبال دارد، خوراک پالایشگاه گاز ایلام (گوگرد) هم در این وضعیت مورد استفاده قرار نگرفته و به ناچار سوزانده می‌شود که این موضوع از دیگر مضرات تعطیلی پتروشیمی ایلام به شمار می‌رود. 

کد مطلب: 872  |  تاريخ: ۱۳۹۰/۷/۱۸  |  ساعت: ۱ : ۳۳

نظرات ارسال شده