۲۲ : ۲۸ 20 ذی‌القعده 1440 / 23 July 2019 / ۱۳۹۸ سه شنبه ۱ مرداد

جزئیات اولتیماتوم وزارت نفت به چینی ها
مدیران ارشد شرکت CNPCI چین امروز 29 شهریور ماه با سفر به منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس (عسلویه) ضمن بررسی آخرین وضعیت توسعه فاز 11 پارس جنوبی با حضور مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از طرح توسعه برخی از فازهای در دست اجرای این میدان مشترک گازی بازدید کرده اند.
مدیران مرتبط با قرارداد گازی CNPC چین در پارس جنوبی با تشریح جزئیات دستورات وزیر نفت به شرکت چینی از راه اندازی قریب الوقوع دفتر این شرکت آسیایی در عسلویه خبر می دهند.
سید پیروز موسوی درباره آخرین وضعیت اجرای طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی توسط پیمانکار چینی، گفت: در نشست اخیر وزیر نفت برای طرف چینی به منظور شتاب در طرح توسعه این فاز مشترک گازی مهلت زمانی تعیین کرده است.
مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با اعلام اینکه این شرکت چینی باید به زودی دفتر خود را درعسلویه بازگشایی کند، تصریح کرد: وزیر نفت درباره ضرورت توسعه و شتاب در آغاز عملیات اجرایی فاز 11 پارس جنوبی توضیحات و تاکیدات لازم را ارائه کرده اند.
موسی سوری مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس هم در گفتگو با مهر با اعلام اینکه فاز 11 پارس جنوبی یکی از پروژه های مرزی ایران در خلیج فارس است، گفت: ایران به قرارداد گازی خود در قبال شرکت چینی کاملا پایبند است.
 
وی با یادآوری ایکه مطابق با برنامه زمان بندی باید پیشرفت عملیات اجرایی فاز 11 پارس جنوبی به 17 درصد می رسید، اظهار داشت: در حال حاضر پیشرفت اجرایی این پروژه مشترک ملی حدود 10 درصد برآورد می شود.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه تاخیر چین در طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی قابل قبول نیست، بیان کرد: بر این اساس وزیر نفت خواستار ارائه برنامه جبرانی برای شتاب در طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی شده است.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اعلام اینکه شرکت چینی باید حداکثر در مدت کمتر از یک ماه آینده برنامه جبرانی خود را برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی به شرکت ملی نفت ایران ارائه کند، تبیین کرد: قطعا اگر شرکت چینی در مدت زمان تعیین شده نتواند تاخیر در اجرای فاز 11 پارس جنوبی را جبران کند تصمیم دیگری از سوی وزارت نفت اتخاذ می شود.
سوری در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به روند ساخت و پیشرفت اجرای فازهای 35 ماهه پارس جنوبی، تاخیر در عملیات اجرایی فاز 11 این میدان مشترک با قطر توجیه ندارد.
مدیران ارشد شرکت CNPCI چین امروز 29 شهریور ماه با سفر به منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس (عسلویه) ضمن بررسی آخرین وضعیت توسعه فاز 11 پارس جنوبی با حضور مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از طرح توسعه برخی از فازهای در دست اجرای این میدان مشترک گازی بازدید کرده اند.
 
 
حال حاضر بیشترین تاخیر شرکتهای چینی در صنعت نفت ایران مربوط به فاز 11 میدان مشترک پارس جنوبی است به طوری که با گذشت 28 ماه از امضای این قرارداد پنج میلیارد دلاری هنوز تجهیز کارگاه و عملیات اجرایی پروژه در عسلویه آغاز نشده است.
احمد قلعه‌بانی مدیرعامل شرکت ملی نفت پیشتر در جمع خبرنگاران با اشاره به تاخیر و عقب‌ماندگی شرکت CNPCI چین در طرح توسعه فاز 11 میدان مشترک پارس‌جنوبی، گفته بود: در حال حاضر این شرکت آسیایی، مراحل تدوین طرح جامع توسعه و مطالعات مهندسی فاز 11 پارس‌جنوبی را در دستور کار دارد.
 
معاون وزیر نفت با اشاره به ارائه تذکرات به چین برای شتاب در توسعه فاز 11 پارس جنوبی تاکید کرده بود: مطابق با برنامه باید توسعه این میدان با 20 درصد پیشرفت فیزیکی همراه بود اما در شرایط فعلی پیشرفت این پروژه مشترک گازی کمتر از 15 درصد است.
 
این در حالی است که قرارداد این فاز مشترک پارس جنوبی دو سال گذشته با کنار گذاشتن شرکتهایی همچون توتال فرانسه و پتروناس مالزی، برای شتاب در توسعه این میدان مشترک گازی با قطر به چین به ارزش تقریبی پنج میلیارد دلار امضا شده بود.
هدف از طرح‌ توسعه‌ فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی تأمین‌ گاز ترش‌ مورد نیاز واحد پارس ال ان جی و استحصال میعانات گازی همراه گاز طراحی و اجرا خواهد شد. در این فاز روزانه 2 میلیارد مترمکعب گاز و 70 هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی‌ سنگین‌ از میدان‌ پارس‌ جنوبی تولید می شود.
 
 
 

کد مطلب: 887  |  تاريخ: ۱۳۹۰/۷/۱۶  |  ساعت: ۱۵ : ۵۶

نظرات ارسال شده