2020/02/19
۱۳۹۸ چهارشنبه ۳۰ بهمن
​هندا بزرگترین خودروساز خریدار برق بادی خورشیدی
60 درصد كاهش آلاینده های كربنی

​هندا بزرگترین خودروساز خریدار برق بادی خورشیدی

هندا قرارداد خرید سالانه یك میلیون مگاوات-ساعت انرژی خورشیدی بادی را به امضا رساند. ساختار نوآورانه ای كه هندا به كار گرفته باعث بسط و گسترش بازار برای خرید انرژی های تجدیدپذیر شده است.

کارآمدنیوز - شركت ژاپنی هندا به منظور كاهش آلایندگی های كربنی ناشی از عملیات تولید در خاك آمریكا، وارد قرارداد خرید قدرت مجازی بلندمدت موسوم به VPPA (Virtual Power Purchase Agreement) شده است كه برق مورد نیاز كارخانه های هندا را در خاك آمریكا تأمین می كند و چون انرژی حاصل از باد و خورشید است تولید آلاینده های دی اكسید كربن و منواكسید كربن 60 درصد كاهش می دهد. دلیل به كار بردن واژه مجازی در این قرارداد این است كه هندا در بخشی از تأمین برق خود به خرید برق از تسهیلات محلی ادامه می دهد اما هزینه های آن صرف تولید برق با آلایندگی صفر می شود.

به گزارش سایپا نیوز ، كارخانه هندا در اوهایو ایندیانا و شركت خودروسازی آلاباما از این به بعد برق خود را از انرژی تجدیدپذیر تأمین می كنند و هندا را به اهدافش در زمینه كاهش آلایندگی می رسانند. با این انتخاب، هندا بزرگترین خودروساز جهانی است كه عملیات تولید خود را با انرژی بازگشت پذیر انجام می دهد.

از پاییز سال 2020 مزرعه برق بادی «بویلینگ اسپرینگز ویند» در اوكلاهما 530 هزار مگاوات-ساعت در سال برق مورد نیاز هندا را تأمین می كند و از پاییز سال 2021 مزرعه برق بادی در تگزاس 482 هزار مگاوات-ساعت دیگر در اختیار هندا قرار می دهد. اطلاعات دقیق تر در مورد تسهیلات تگزاس در سال 2020 منتشر می شود، زمانی كه پروژه كامل شده باشد.

خرید بیش از 1 میلیون مگاوات-ساعت برق، هندا را به بزرگترین خودروساز خریدار برق بادی خورشیدی تبدیل كرده است. با این كار هندا در عمل ثابت می كند كه دوست دار محیط زیست است و با این كه می داند محصولاتش به محیط زیست آسیب می زنند، اما به دلیل نیاز بشر به حركت و حمل و نقل، مسئولانه به فكر كاهش آسیب به محیط زیست است.

رایان هارتی مدیر محیط زیست و خودروهای متصل هندای آمریكا می گوید: «امیدواریم روش نوآورانه ی هندا در پروژه بویلینگ اسپرینگز شركت های دیگر را تشویق كند كه از روش VPPA برای تأمین برق مورد نیاز از منابع تجدیدپذیر استفاده كنند تا آلاینده های كربنی مؤثر در تغییرات آب و هوایی و اقلیمی را بكاهند.

سیلویا اورتین مدیر عامل E.ON نیز در این خصوص گفته است: «افتخار می كنیم كه با هندا برای تأمین برق 100 درصد پاك همكاری می كنیم. همچنین E.ON خود را وقف آینده پایدار كرده و ارزش های آن مطابق ارزش های هندا در كاهش گازهای گلخانه ای است».

بر اساس برنامه های استراتژیك، هندا برنامه ریزی كرده است كه در سال 2050 میزان آلاینده های دی اكسید كربن نسبت به سال 2000 به میزان 50 درصد كاهش پیدا كند. برای تحقق این برنامه، هندا تا سال 2030، دو سوم فروش خود را به محصولات برقی شده (تمام برقی، هیبریدی، پیل سوختی [هیدروژنی]) اختصاص خواهد داد. با این روش ها هندا، به شكل مسئولانه ای، كاهش آثار زیان بار محصولاتش را دنبال می كند و برای رسیدن به این هدف تمام چرخه حیات خودرو، از طراحی تا خط تولید، توزیع و فروش محصولات را مد نظر قرار می دهد.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.