2020/06/03
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۴ خرداد
کاهش مصارف جاری با مدیریت سبز/ بودجه مدیریت سبز افزایش می‌یابد

کاهش مصارف جاری با مدیریت سبز/ بودجه مدیریت سبز افزایش می‌یابد

معاون علمی سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: در راستای ارتقای جایگاه مدیریت سبز، اعتبار این بخش در بودجه سال آینده افزایش می‌یابد.

کارآمدنیوز - حمید پوراصغری در سومین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی در حوزه مدیریت سبز، اظهار داشت: امیدوارم در ارتباط با موضوع مدیریت سبز هر ساله شاهد ارتقای کیفی و کمی اقدامات و ابداعات دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی باشیم.
به گزارش فارس ، وی ادامه داد: در بحث مدیریت سبز به عنوان موضوع مهم در دنیا مساله حفاظت از محیط زیست مورد توجه قرار دارد.
معاون علمی سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اقتصاد قهوه ای، افزود: تلاش برای حداکثر کردن منابع با توجه به رشد جمعیت و کمبود منابع و بروز عوارض زیست محیطی، سران کشورها را بر این داشت که این موضوع را به عنوان یکی از اهداف توسعه پایدار در صدر برنامه‌های خود قرار دهند.
وی با بیان اینکه مدیریت سبز پاسخی برای چالش های محیط زیست است، گفت: مدیریت سبز می‌تواند یکی از راهکارها برای کنترل مصارف باشد.
پوراصغری اظهار داشت: در ارتباط با مدیریت سبز در قانون اساسی حفظ محیط زیست را به عنوان یک وظیفه دنبال کرده ایم و در سنوات اخیر نیز در برنامه‌های توسعه ای مدیریت سبز و محورهای مرتبط مورد توجه قرار گرفته است.
وی تصریح کرد: شاخص های ارزیابی عملکرد مدیریت سبز مورد توجه قرار گرفته است و دستگاه های دولتی مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.
پوراصغری با اشاره به استفاده از یک درصد، گفت: ردیفی تحت عنوان مدیریت سبز در قوانین بودجه سنواتی بوده که از سال ۹۵ این ردیف پایدار شده و طی سنوات با توجه به اهمیت این موضوع، تخصیص صد در صد در سال را داشتیم.
وی افزود: البته امسال با توجه به اهمیت موضوع، سیاست گذاری در مورد مدیریت سبز تغییر یافته است؛ این ردیف برای موضوعاتی که ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشند و از منابع خود استفاده کرده باشند تخصیص داده شده است.
پوراصغری گفت: طی سال‌های اخیر که مدیریت سبز به صورت جدی در دستور کار قرار گرفت شاهد کاهش هزینه های گاز به میزان ۳۰ درصد طی ۲.۵ سال اخیر بودیم.
وی با بیان اینکه فرهنگ سازی گام‌نخست در مدیریت سبز بود، افزود: تقریبا تمامی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی به مدیریت سبز اهمیت ویژه‌ای قائل هستند.
معاون سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه اهرمی کردن منابع برای استفاده حداکثری امسال در دستور کار قرار گرفته است، گفت: تقویت اعتبارات موضوع مدیریت سبز را حتما به عنوان یکی از موارد مهم بودجه ۹۹ در دستور کار داریم؛ این رویکرد با دو شاخص اهرمی کردن منابع برای استفاده از منابع عمومی توسط دانشگاه‌ها، استفاده از منابع درآمدهای اختصاصی و ممزوج کردن با یک درصد دانشگاه‌ها و رتبه‌بندی دانشگا‌ها بر اساس شاخص‌های ارزیابی عملکرد مدیریت سبز به منظور بهینه کردن تخصیص منابع به دانشگا‌ه‌ها و موسسات پژوهشی دنبال می‌شود.
وی ادامه داد فرهنگ مدیریت سبز باید در آموزش و پرورش و دانشگاهها و جامعه گسترش یابد.

انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.