2020/06/03
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۴ خرداد
اقتصاد ایران مجددا جان می‌گیرد

اقتصاد ایران مجددا جان می‌گیرد

گزارش جدید بانک جهانی از اقتصاد ایران بیانگر بهبود تقریبا تمامی شاخص های کلان اصلی است.

کارآمدنیوز - به نظر می‌رسد که با وجود تداوم شرایط دشوار اقتصادی در سال جاری، اقتصاد ایران مسیر کاملا متفاوتی را در سال های آینده پیش روی خود خواهد داشت و شاخص های کلان تغییرات مثبت کاملا محسوسی را نسبت به وضعیت امسال و یا سال گذشته خود تجربه خواهند کرد.

رشد اقتصادی

به گزارش ایسنا ،  بانک جهانی در گزارش بازبینی شده خود از اقتصاد ایران اعلام کرده است که رشد اقتصادی امسال منفی ۸.۷ درصد خواهد بود که دومین رشد منفی متوالی سالانه ایران پس از رشد منفی ۴.۹ درصدی سال گذشته خواهد بود اما با بهبود وضعیت و بازگشت آرامش به بازار، شیب رشد اقتصادی ایران مجددا صعودی خواهد شد تا جایی که رشد اقتصادی ۰.۱ درصدی برای امسال و یک درصدی برای سال آینده پیش بینی شده است. به گفته بانک جهانی، ایران کماکان پس از عربستان دومین اقتصاد بزرگ منطقه محسوب می شود.

رشد بخش های مختلف اقتصادی به تفکیک اجزا به شرح زیر خواهد بود:

بخش

رشد در سال مالی

۲۰۱۹/۲۰

رشد در سال مالی

۲۰۲۱/۲۲

رشد در سال مالی

۲۰۲۲/۲۳

کشاورزی ۱ درصد ۱ درصد ۱.۵ درصد
صنعت

منفی ۱۹.۸ درصد

منفی ۰.۷ درصد

۰.۴ درصد

خدمات

منفی ۰.۲ درصد

۰.۵ درصد

۱.۲ درصد

کسری حساب جاری

نکته مثبت دیگر گزارش بانک جهانی از اقتصاد ایران، کاهش تدریجی کسری حساب جاری بر حسب تولید ناخالص داخلی در سال های پیش رو است. حساب جاری شامل خالص صادرات خدمات و کالا (صادرات پس از کسر واردات)، خالص درآمدهای سرمایه‌گذاری شده و خالص تراکنش‌های جاری مالی است.

بخش رشد در سال مالی ۲۰۱۹/۲۰ رشد در سال مالی ۲۰۲۱/۲۲ رشد در سال مالی ۲۰۲۲/۲۳
صادرات منفی ۲۸.۷ درصد ۱.۶ درصد ۲ درصد
واردات منفی ۲۱.۱ درصد ۱.۳ درصد ۴.۳ درصد
کسری حساب جاری منفی ۰.۶ درصد منفی ۰.۵ درصد منفی ۰.۳ درصد

کاهش نرخ تورم

نرخ تورم ایران در دوازده ماه منتهی به می ۲۰۱۹ به ۵۲ درصد رسید که یکی از بالاترین تورم های ثبت شده در تاریخ کشور محسوب یم شود. این تورم که عمدتا ناشی از کاهش ارزش ریال بود در ماه های اخیر روندی نزولی به خود گرفته است. بانک جهانی با اشاره تقویت ارزش ریال از کاهش نرخ تورم در سال های آینده خبر داده است.

شاخص

متوسط سال مالی

۲۰۱۹/۲۰

متوسط سال مالی

۲۰۲۱/۲۲

متوسط سال مالی

۲۰۲۲/۲۳

نرخ تورم

۳۸.۳ درصد ۲۹ درصد ۲۲.۷ درصد

انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.