آسیب بیش از 200 هزار خودرو در توفند آیدا

آسیب بیش از 200 هزار خودرو در توفند آیدا

خودروهای سیل زده از درون می پوسند و برای همین با نگاه اول نمی توان ایرادها و آسیب ها را تشخیص داد. این خودروها چندی بعد از سیل، دوباره راهی نمایشگاه ها و نمایندگی های فروش خودرو می شوند.

کارآمدنیوز-  توفند آیدا 29 اوت به سواحل خلیج شمالی رسید و با سرعت 150 مایل در ساعت بندر فورچون در لوئیزیانا را در نوردید. این تازه اول ویرانی هایی بود که سر راه خود تا شمال شرقی برجای گذاشت و باران زیادی و سیل آسا را نصیب کلان شهرهایی مثل نیوجرسی، پنسیلوانیا و مخصوصاً نیویورک کرد.

به گزارش سایپا نیوز ، کارفکس Carfax در گزارش جدید خود به مردم هشدار داده است که هنگام خرید مواظب باشند این خودروهای مانده در سیل، بدون اطلاع، نصیب شان نشود و موضوع این جا است که تعدادشان هم کم نیست. بر اساس این گزارش بیش از 212 هزار دستگاه خودرو که در سیل آسیب جدی دیده اند وارد بازار خودروهای دست دوم شده اند، خیلی از این خودروها به درستی مراحل آماده سازی بعد از سیل را طی نکرده اند و در خیلی از موارد صاحبان آنها به خریداران اطلاع نمی دهند که این خودروها درسیل مانده اند و حالا بعد از پاکسازی وارد بازار دست دوم شده اند. در اولین نگاه هم نمی توان تشخیص داد که چه آسیب هایی به این خودروها وارد شده و گذشت زمان نشان می دهد که خسارت ها در کدام قسمت های خودرو بیشتر بوده است. این آسیب ها بعد از چند ماه و گاهی بعد از چند روز خودشان را نشان می دهند.

کریس باسو Chris Basso‌ سخنگوی کارفکس می گوید: «داده های ما نشان می دهند خریدارانی که آسان می گیرند و به راحتی مظنون نمی شوند، بیشتر در ریسک و مخاطره قرار دارند. خطر واقعی این است که ظاهر این خودروها خیلی خوب به نظر می آیند و تا مدتی هم راحت به حرکت ادامه می دهند اما بعد اشکالات خیلی مهمی اتفاق می افتد. خودروهای سیل زده به معنی واقعی کلمه از درون می پوسند. این آسیب ها برای چشم هایی که تعلیم ندیده اند، به راحتی قابل تشخیص نیست.»

این موضوع از یک جهت دیگر هم موجب نگرانی است؛ چون مردم به خاطر کمبود شدید تراشه [پردازشگرهای نیمه هادی] دیوانه وار به خودروهای دست دوم روی آورده اند، بازار خودروهای دست دوم در سال 2021 به قدر کافی آشفته هست و حضور این 212 هزار دستگاه خودروی سیل زده هم مزید بر علت است. قیمت وانت ها و خودروهای شاسی بلند دست دوم به شکل سرسام آوری افزایش یافته است. البته نو یا دست دوم ندارد، به طور کلی قیمت همه خودروها در سال 2021 به شکل غیرقابل باوری افزایش یافته اند.

کارفکس توصیه می کند هنگام خرید از مهارت های و توانایی های افراد کارشناس بهره بجویند؛ هرچند خودروهای سیل زده علائم واضحی دارند از جمله بوی خاص که با شستن و پاک کردن خودرو به راحتی از بین نمی رود، سیم کشی های زیر داشبورد قوام خود را از دست می دهند و دیگر حالت فابریک خودرو را ندارند،‌ داخل کابین آثاری از گل وشن زیر صندلی و کف خودرو داخل کابین قابل مشاهده است و در برخی از موارد زنگ زدگی هم در نقاط خاص دیده می شود. درب موتور را باز کنید و به طرز قرار گرفتن قطعات در کنار همه دقت کنید،‌ در سیل زدگی قوام و ترتیب قرار گرفتن قطعات به ویژه قطعات لاستیکی و پلاستیکی دچار آسیب می شوند.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.