​كاهش پیش بینی سود در نیسان
نتایج سود و زیان فصل سوم

​كاهش پیش بینی سود در نیسان

بعد از سقوط 70 درصدی در رقم سود فصل سوم سال مالی میلادی، نیسان پیش بینی سود سالانه خود را برای سال 2019 كاهش داد كه پایین ترین رقم در 11 سال گذشته بود.

کارآمدنیوز - دلایل سقوط سود فصل سوم سال در نیسان را به افزایش ارزش ین پول ژاپن و كاهش شدید فروش محصولات این شركت نسبت داده اند اما در حقیقت، دلیل آن پس لرزه های بعد از دستگیری و اخراج كارلوس قصن، رئیس سابق هیئت مدیره اتحاد رنو-نیسان به اتهام سوءرفتار مالی هم می تواند ارزیابی شود.

به گزارش سایپا نیوز ، نیسان فصل دوم سال 2019 را نیز بدتر از فصل سوم گذرانده بود و كاهش سود آن در 15 سال گذشته بی سابقه بود و اكنون مجبور شده است كه سود سهام میان-دوره ای را نیز تا 65 درصد كاهش دهد. این آمار و ارقام، عمق فاجعه و راه دشواری را نشان می دهد كه مدیران ارشد جدید نیسان، كه سكان كار را از اول دسامبر (10 آذر) به دست می گیرند، پیش رو دارند.

سال گذشته بعد از اخراج قصن رئیس هئیت مدیره اتحاد رنو-نیسان، این خودروساز ژاپنی با روند نزولی درآمدزایی و سودآفرینی دست و پنجه نرم می كند، آینده این شركت هم با مسائل نامطمئن و نامعینی از جمله جدال راهبری به خاطر اختلاف نظر با رنو رو به رو است. به دلیل همین تنش ها، ارزش سهام رنو 2 درصد و ارزش سهام نیسان 19 درصد در طی یك سال گذشته از دست رفته است. درست در زمان اعلام سود و زیان نیسان در آخر فصل سوم میلادی، یك درصدِ دیگر از ارزشش كاسته شد.

سود عملیاتی دومین خودروساز ژاپن، در ماه ژوئیه-سپتامبر، 30 میلیارد ین (275 میلیون دلار) بوده در حالی كه در مدت زمان سال گذشته این رقم 101 میلیارد ین بود.

همین عامل باعث شده كه پیش بینی سود 28.50 ین به ازای هر سهم به 10 ین به ازای هر سهم كاهش یابد. دلیل آن هم كاهش فروش جهانی 7.5 درصدی نیسان در فصل سوم و فروش 1.27 میلیون دستگاه بوده است. بزرگترین بازار نیسان، كشور چین است كه در آن بازار 2.5 درصد كاهش داشته است و در بازار آمریكا4.5 درصد.

استفن ما، قائم مقام مدیر عامل و معاون مالی نیسان ماه گذشته گفته بود: «فروش ما در چین بهتر از سایر بازارها بوده و در نواحی كلیدی نظیر آمریكا، اروپا و ژاپن عملكردی پایین تر از انتظار داشته ایم.»

كاهش تقاضا در آمریكا و چین، دو بازار بزرگ خودرو، رقابت را تا حد دست به گریبان شدن افزایش داده است. و حالا كه نتایج نیمی از سال 2019 مشخص شده، نیسان را وادار كرده است پیش بینی سود خود را به شدت كاهش دهد كه به حس اعتبار شركت و اعتماد مردم لطمه می زند.

اكنون پیش بینی سود نیسان برای سال 2019، رقم 150 میلیارد ین است كه بدترین حالت در 11 سال گذشته است. سال گذشته نیسان 5.5 میلیون دستگاه خودرو در جهان فروخت و پیش بینی ها نشان میدهد كه در سال 2019 این رقم به 5.2 میلیون خودرو می رسد.

از اواسط ماه آذر تغییرات در مدیریت ارشد نیسان، آغاز می شود و با نشست فوق العاده سهامداران در 18 ماه فوریه 2020 برای تعیین هیئت مدیره جدید نیز برگزار خواهد شد.

این كاهش فروش و كاهش پیش بینی سود به قیمت از دست رفتن یك دهم از نیروی انسانی نیسان در سطح جهانی می شود و تولید این شركت تا سال 2023 حدود 10 درصد كاهش خواهد یافت تا خود را با موقعیت جدید وفق دهد، برخی از تحلیلگران اعتقاد دارند كه این 10 درصد در دوران قصن بی رویه افزایش یافته است.

انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.