​زیان 2.3 هزار میلیارد دلاری
​گزارش سهامدار

​زیان 2.3 هزار میلیارد دلاری

سیاست گذاری های سخت گیرانه ی مرتبط با تغییرات آب و هوا می تواند به ارزش شركت های مرتبط 2.3 هزار میلیارد دلار زیان وارد كند.

کارآمدنیوز- زمانی كه قوانین آب و هوای سال 2025 لازم الاجرا شوند، شركت هایی كه سوخت فسیلی تولید می كنند، شركت های خودروسازی و كشاورزانی كه محصولاتشان با این صنعت ارتباط دارد، به میزان 2.3 هزار میلیارد ارزش خود را از دست می دهند.

به گزارش سایپا نیوز ، هدف از این قوانین سخت گیرانه، كاهش آلاینده های كربنی است. هشدارهای آن از زمان معاهده پاریس سال 2015 آغاز شد.

هرگونه سیاست گذاری ناگهانی می تواند روی راهبردهای جاری سرمایه گذاری وقفه ناگهانی ایجاد كند. از این رو گروه «اصول سرمایه گذاری مسئولانه» PRI یا Principles of Responsible Investing كه توسط سازمان ملل پشتیبانی می شود و نماینده سرمایه گذارانی است كه دارایی آنها 86 هزار میلیارد دلار است، گزارشی را در این زمینه تهیه و ارائه كرده است.

فیونا رینولدز، مدیر اجرایی این گروه، می گوید: «هر چه قدر كه واقعیت های تغییرات آب و هوایی بروز می كنند، فشارهای اجتماعی هم افزایش می یابند، از این رو راه حل های ارائه شده برای كاهش كربن هم ارزانتر می شوند، بسیار غیرمحتمل است كه به حكومت ها اجازه داده شود همچون كسی كه در خواب راه می رود بگذارند دنیا به سمت افزایش دما پیش برود و آنها برای بیدار كردن دنیا به زور متوسل نشوند. اما متوسل شدن به زور تهدیدی برای دارایی ها و چالشی برای كل سیستم در سطحی وسیع تر است.»

از بین شركت های مرتبطی كه با كاهش شدید ارزش رو به رو خواهند بود، بخش مرتبط با سوخت های فسیلی است و امكان دارد بر اساس قوانین جدید، تا یك سوم ارزش خود را از دست بدهند چون دو سوم اثر گلخانه ای ناشی از آلاینده های كربنی در جهان به خاطر شركت های فعال در سوخت های فسیلی است.

شركت های مرتبط با ذغال سنگ، تا 44 درصد از ارزش خود را ممكن است از دست بدهند. در حالی كه شركت های نفت و گاز با ریسك از دست دادن 31 درصد از ارزش دارایی های خود رو به رو هستند. بر اساس پیش بینی های این گزارش، تقاضا برای نفت تا سال 2027 به اوج خود خواهد رسید.

تجزیه و تحلیل این گزارش نشان می دهد كه صندوق های مبتنی بر شاخص مثل iShares MSCI ACWI ETF می تواند تا 4.5 درصد كه معادل 2.3 هزار میلیارد دلار است، در شدید ترین سناریو، از دست بدهند.

خوب البته، این تغییر رویكردی كه بر اساس قوانین اجباری می شود، بازنده و برنده هم دارد.

ارزش شركت هایی كه سرمایه گذاری سنگینی در بخش خودروهای برقی انجام داده اند حداقل دو برابر خواهد شد.

این گزارش در نشست سران كشورهای دنیا در مادرید در كنفرانس تغییرات آب و هوا كه توسط سازمان ملل برگزار شده بود و به COP25 معروف است ارائه شده بود.

انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.