​نوآوری هایی برای دگردیسی در سبك زندگی
نمایشگاه الكترونیك مصرف كنندگان 2020

​نوآوری هایی برای دگردیسی در سبك زندگی

آینده صنعت خودرو در حال بهتر شدن است و آن را مدیون فناوری هایی مثل بیومتریكس [علائم حیاتی]، هوش مصنوعی، انرژی خورشیدی و غیره است.

کارآمدنیوز- نمایشگاه الكترونیك مصرف كنندگان 2020، مكانی خارق العاده است چون گویی، آینده را یك نظر به شما نشان می دهند. ضمن آن كه این همه نوآوری در یك جا و در یك زمان برای نمایش گرد هم جمع شده اند. در میان انبوهی از تازه ها در حوزه ها و بخش های مختلف، آن بخشی كه بیشتر با صنعت خودرو مرتبط است در این جا به طور مختصر به آن اشاره شده است. برخی از این ایده ها و طرح های ارائه شده، در صورت تولید و عرضه انبوه، سبك زندگی مردم را دگرگون می كنند.

بیومتریك ها

به گزارش سایپا نیوز ، بعید است كه ظرف دهه آینده مرسدس بنز ویژن AVTR در پاركینگ منزل ما و شما پارك شود. اما برخی از فناوری های به نمایش درآمده در آن قابلیت تولید انبوه و عرضه را دارند كه دیر یا زود وارد عرصه زندگی ما می شوند. از جمله فناوری های مرتبط به علائم حیاتی و سلامت مثل اندازه گیری تعداد ضربان قلب، اندازه گیری تعداد تنفس و مسائلی از این قبیل كه یا روی فرمان خودرو نصب هستند یا روی صندلی.

خیلی پیش از آن كه خودروها خودران شوند، فناوری های اولیه در حال فراگیری هستند از جمله سنسورها و دوربین هایی كه حركات و سكنات راننده و سرنشینان را رصد می كنند. این فناوری ها در اصل برای افزایش امنیت و ایمنی سرنشینان تعبیه شده اند اما به گردآوری و تحلیل انواعی از اطلاعات از  جمله اطلاعاتی كه به سلامت راننده ربط پیدا می كند می پردازند.

ورود سونی به خودروسازی

هر چند كه بهتر است هر كسی به كار تخصصی خودش بپردازد اما سونی سالیان متمادی است كه به صنعت خودرو علاقه نشان داده و حالا با آمدن خودروهای برقی به عرصه زندگی مردم، بهانه كافی به دست سونی داده شده است كه در این حوزه بخت خود را بیازماید.

در این لحظه و در این نمایشگاه سونی می گوید كه هیچ برنامه ای برای تولید خودرو ندارد، اما خودرویی را در نمایشگاه به نمایش گذاشته است كه برای آن نامی هم انتخاب نكرده اما گفته است كه برای حضور در عرصه ی خودروهای متصل (به اینترنت و به هم) یا در اصطلاح connected cars چشم انداز و آینده گرایی Vision-S را به نمایش گذاشته تا نشان دهد حاصل تحقیقات و نوآوری هایش در این زمینه چه ابزارهایی هستند. بسته كاملی كه در این خودرو به كار رفته شامل 33 سنسور است كه در داخل و بیرون خودرو كار گذاشته شده اند. در بخش صوتی، تصویری و اینترنتی یا در اصطلاح اینفوتینمنت، سونی رقیبی بلامنازع است. داشبورد این خودرو 6 صفحه نمایش دارد. سیستم صدای آن هم سونی 360 درجه است كه خودش برای تماشای فیلم و بازی كامپیوتری طراحی كرده و تنها رقیبش مایكروسافت به حساب می آید.

حتی اگر سونی خودروساز نشود، سهم بزرگی از تولید خودرو را تصاحب خواهد كرد.

كلاه ایمنی هوشمند

حتی اگر موتورسیكلت نداشته باشید نسبت به این كلاه ایمنی بی نیاز نیستید! چون این خودروها به مدارها و تراشه های اینترنتی و سنسور و آنتن های مجهز شده اند كه با خودروها و سیستم های ایمنی آن ارتباط برقرار می كنند. نمونه ای كه در نمایشگاه به نمایش درآمده Tali Connected's new helmet هم به چراغ مجهز است، هم برای خودروهای اطراف و سیستم های ایمنی آنها سیگنال می فرستد و به راننده ها كمك می كند، زمانی كه حواسشان نیست و از اطراف موتورسواری در حال نزدیك شدن است، هشدار لازم را می دهد. این كلاه ایمنی های هوشمند، می توانند با تلفن همراه و اپلیكیشن های آن سینك شوند و از راه بلوتوث فرمان بگیرند یا فرمان بدهند. شاید باور نكنید اما این كلاه خودهای هوشمند می توانند حكم تلفن و پخش موسیقی هم داشته باشند.

لیدار ارزان

لیدار از تركیب لیزر و رادار ساخته شده و گفته می شود كه سنگ بنای خودران ها همین لیدارها هستند. لیدارها می توانند با سنسورها و دوربین ها ارتباط برقرار كنند. با فناوری های ماورای صوت [اولتراسونیك] سازگاری پیدا كرده اند و در یك كلام، چشم های خودروهای آینده را تشكیل می دهند. كار به جایی رسیده است كه لیدارها فقط در خودروهای لاكچری مورد استفاده قرار نمی گیرند و راه خود را به خودروهای مردم عادی باز كرده اند.

در نمایشگاه الكترونیك 2020 برند Velodyne لیدار خود را تحت عنوان Velabit به نمایش گذاشت. این لیدار نه تنها بسیار كوچك و جمع و جور بود (كمی بزرگتر از قوطی كبریت) بلكه قیمت ها را هم شكسته است و به ازای هر سنسور 100 دلار عرضه شده است. رقیب اصلی این برند هم لومینار است كه قیمت هایش نزدیك به 1000 دلار است اما به زودی این قیمت ها شكسته خواهند شد.

باز هم تكرار می شود كه نباید انتظار داشته باشید از همین فردا خودروی پارك شده در پاركینگ شما به لیدار مجهز شده باشد، چون این نوآوری به درد سطح 4 خودران ها می خورد. اما نمایش آنها در این نمایشگاه نشان می دهد از آن چه فكر می كنید به شما نزدیك تر است.

انرژی خورشیدی

سقف شارژی با نور خورشید ایده تازه ای نیست، اما روی صنعت خودرو تأثیر ماهوی نداشته و شاید برخی از خودروها مثل تویوتا پریوس یا كارما رورو Karma Revero نصب شده باشند اما سرمایه گذاری و تأثیرگذاری آن در حد محسوس نیست. اما در سال های آینده به تدریج كه قیمت این محصولات معقول تر و منطقی تر می شود و رشد و گسترش خودروهای برقی همه گیرتر و فراگیرتر می شود، این فناوری به كمك شارژ باتری های خودروهای آینده خواهند آمد.

سوناتای جدید هیوندایی نه تنها به پنل های خورشیدی مجهز میشوند بلكه به خودروهای هیبریدی این خودروساز كره ای كمك خواهند كرد كه پیمایش به ازای هر بار شارژ را افزایش دهند.

برخی از این فناروی ها به ازای هر ساعت زیر نور خورشید بودن، 7.5 مایل به پیمایش خودرو اضافه می كند. به بیان ساده اگر خودروی شما در روز 8 ساعت زیر نور خورشید باشد، تقریبا به اندازه 60 مایل را مجانی رانندگی خواهد كرد! اما اول باید هزینه تولید این پنل های شركت لایت یر وان منطقی شوند.

پرداخت با خودرو

ویزا و سیروس اكس ام، به پرداخت خودكار خودروها جنبه عملی بخشیده اند. مردم باید عوارض بدهند، بنزین بزنند و خودروی خود را پارك كنند. هر سه مورد نیاز به پرداخت پول است. حالا این فناوری های جدید، خودروی شما را به كیف پولی تبدیل می كنند كه با رد شدن شما از كنار اسكنر در پاركینگ ها، عوارضی ها و پمپ بنزین ها پرداخت خودكار صورت می گیرد.

ویزورهای هوشمند

شاید رفتن به نمایشگاه الكترونیك مصرف كنندگان نیاز به دكترا داشته باشد، چون برخی از این نوآوری ها نیاز به دانش بالا دارند. شركت بوش آلمان ویزور (محافظ چشم) ارائه كرده است كه 90 درصد به قابلیت رؤیت اجسام و اشیا كمك می كند. درحقیقت این ویزورها ال ایی دی هستند و تصاویر مجازی از بخش های پیش روی راننده به نمایش میگذارند كه به دید بهتر راننده كمك می كنند. این ویزورها به تراشه های كامپیوتری و نرم افزارهای مخصوص مجهز هستند. هدف اصلی از ارائه این ویزورها افزایش دید و افزایش ایمنی است.

انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.