خرید تضمینی تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت/تحویل اولین گروه خودروهای عمومی دوگانه‌سوز
وزیر نفت خبر داد:

خرید تضمینی تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت/تحویل اولین گروه خودروهای عمومی دوگانه‌سوز

وزیر نفت گفت: خرید تضمینی تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت در دستور کار قرار گرفته و در اسناد مناقصه نیز پیمانکاران ملزم به خرید داخل شده‌اند و اجازه واردات ندارند.

کارآمدنیوز-  بیژن زنگنه امروز در مراسم امضای تفاهم‌نامه تولید کک اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه بندرعباس و امام خمینی (ره) شازند با تاکید بر این‌که یکی از برنامه‌های صنعت نفت این است که کیفیت فرآورده‌های خروجی پالایشگاه‌ها ارتقاء پیدا کند، اظهار کرد: اجرای این تفاهم‌نامه یکی از روش‌ها برای کاهش تولید نفت کوره در پالایشگاه‌هاست، اما باید این را گفت که تمام نفت کوره به کک تبدیل نمی‌شود و بخشی از آن نیز به فرآورده‌های میان تقطیر اختصاص می‌یابد.

به گزارش ایسنا ، وی با بیان این‌که قیمت نفت کوره با سولفور بالا به دلیل استانداردهای IMO کاهش پیدا کرده است، تصریح کرد: این راهی است که باید طی شود و مسیر آن را باز کنیم.

وزیر نفت سرمایه‌ گذاری مورد نیاز اجرای این طرح را یک میلیارد دلار دانست و افزود: بخشی از این تامین مالی به عنوان پیش خرید از سوی شرکت‌های فولادی و آلومینیوم تامین خواهد شد که طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته در شرایط متعارف این طرح در سه سال به نتیجه می‌رسد.

وی اظهار کرد: تاکید دارم که این تفاهم‌نامه هرچه سریع‌تر به قرارداد برسد تا بتوانیم آن را وارد مرحله‌ی اجرایی کنیم مخصوصا کار در اراک زودتر می‌تواند آغاز شود.

زنگنه با تاکید بر این‌که از ۱۷ میلیارد دلار محصولی که در صنعت پتروشیمی تولید می‌شود، سهم خوراک صنایع پایین‌دستی ۵.۵ میلیارد دلار است، اظهار کرد: این در حالی است که تا دو سال آینده تولید پتروشیمی به ۲۵ میلیارد دلار و تا سال ۱۴۰۴ به ۳۷ میلیارد دلار می‌رسد، به همین دلیل باید به تکمیل زنجیره ارزش توجه شود.

به گفته وزیر نفت، فرآیند ارزیابی و صدور مجوز برای پتروپالایشگاه‌ها طبق آیین مصوب آغاز شده است و تا اردیبهشت‌ماه متقاضیان باید درخواست خود را ارسال کنند.

وی با اشاره به توجه وزارت نفت به پژوهش گفت: صنعت پژوهش و نوآوری صنعت نفت با سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومان برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان به زودی راه‌اندازی می‌شوند.

تحویل اولین گروه از خودروهای عمومی دوگانه سوز شده با وام بلاعوض

وزیر نفت همچنین در جمع خبرنگاران از تحویل اولین گروه از خودروهای عمومی دوگانه‌سوز شده با وام بلاعوض خبر داد و گفت: با اقداماتی که صورت گرفت امروز بخشی از این خودروها تحویل داده شد و به تدریج یک میلیون و ۴۶۰ هزار خودرو عمومی گازسوز خواهد شد.

وی با بیان اینکه با تولید کک سوزنی و اسفنجی، ‌ نفت کوره به یک محصول چند هزار دلاری تبدیل می‌شود، تاکید کرد: ‌بر اساس این قرارداد، ‌ سالانه حدود ۶۰۰ هزار تن کک اسفنجی و  ۷۰ هزار تن کک سوزنی تولید خواهد شد.

زنگنه با بیان اینکه منابع مالی این طرح  به صورت پیش خرید توسط شرکت‌های فولادی و آلومینیومی و همچنین منابع داخلی پالایشگاه‌ها و بانک‌ها تامین می شود، گفت: سود این طرح‌ها نباید کمتر از ۲۰ درصد باشد.

وی در مورد خرید تضمینی از سازندگان داخلی نیز گفت: بر این اساس به هر تولیدکننده‌ای که بخواهد کالایی تولید کند، ‌سندی ارایه می‌شود که در صورت ساخت در زمان مشخص، ‌ آن کالا از سوی وزارت نفت خرید تضمینی خواهد شد که می‌تواند ده‌ها هزار میلیارد دلار کار در کشور تولید کند.  

وزیر نفت با تاکید بر اینکه قصدی برای افزایش قیمت سی ان جی نداریم، ‌گفت: با دوگانه سوزشدن خودروها، ‌ می‌توان به جای بنزین 3000 تومانی از سی ان جی ۵۰۰ تومانی با همان ارزش حرارتی استفاده کرد.

زنگنه در خصوص امضای قرارداد ساخت ۷۰۰ هزار مخزن سی ان جی، گفت: قرارداد با خودروسازان و کارگاه‌های تبدیل منعقد شده است.

وزیر نفت همچنین با بیان اینکه مشکل تولید کود اوره در پتروشیمی‌ها برطرف شده است، اظهار کرد: قصد داریم جلسه‌ای با مسوولان وزارت کشاورزی و تولیدکنندگان کود اوره برگزار کنیم همچنین با متخلفان این حوزه نیز برخورد خواهد شد.
زنگنه گفت: وزارت نفت بدهی به سازندگان داخلی ندارد و بدهی به پیمانکاران نیز عدد قابل توجهی نیست.  

انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.