2020/06/04
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۵ خرداد
​تمركز چین روی وطن
سرمایه گذاری مسقیم خارجی

​تمركز چین روی وطن

برای اولین بار در یك دهه گذشته چین دیگر در بین 3 سرمایه گذاری اول كشور آلمان قرار ندارد.

کارآمدنیوز- به نظر می رسد كه چین تصمیم دارد اقتصاد وطنی را تقویت كند. آمار و ارقام گردآوری شده توسط تجارت و سرمایه گذاری GTAI وابسته به دولت نشان می دهد چین به مقام چهارم سرمایه گذاری مستقیم در آلمان تنزل كرده است. مقام اول تا سوم متعلق به ایالات متحده، بریتانیا و سوئیس است.

به گزارش سایپا نیوز ، رابرت هرمان، مدیر عامل GTAI نزول به مقام چهارم چین را به استراتژی جدید اقتصادی این كشور نسبت می دهد كه تمركز اصلی آن تحریك اقتصاد داخلی با سرمایه گذاری در زیرساخت ها و افزایش تحقیق و توسعه در كشور چین است.

هرمان می گوید: «حكومت چین بر صادرات سرمایه نظارت دارد. این كشور با رشد فزاینده ای روی تقویت سرمایه گذاری در وطن تمركز كرده است.»

داده های این مؤسسه همچنان نشان می دهد كه ایالات متحده بزرگترین سرمایه گذار در كشور آلمان است و در سال 2019، 302 پروژه به اجرا گذاشته، بریتانیا با 185 در مقاوم دوم و سوئیس با 184 در مقام سوم قرار گرفته اند.

چین كه در سال 2018 مقام سوم سرمایه گذاری در چین را داشت، برای اولین بار از سال 2009 تا به حال به مقام چهارم تنزل كرده و بریتانیا از مقام چهارم به مقام دوم صعود كرده و این در حالی است كه تحلیل گران مدام هشدار می دهند كه بریتانیا در حال خروج از اتحادیه اروپا است و این خروج دسترسی به بازار كشوری را دشوار می كند كه حالا به مقام دوم سرمایه گذاری در آلمان دست یافته است.

داده های مؤسسه یادشده همچنین نشان می دهد در سال گذشته 1851 شركت خارجی به آلمان به آلمان رفته اند كه نسبت به سال قبل تر از آن 10 درصد رشد داشته است. اما به ازای همین 10 درصد رشد، خلق اشتغال برنامه ریزی شده دو برابر شده است.

هرمان گفته است خودروسازان و باتری سازان خارجی باعث رونق و شكوفایی سرمایه گذاری خارجی و اشتغال در آلمان شده اند. برای نمونه، شركت خودروسازی آمریكایی تسلا، برای ساخت اولین كارخانه اروپایی خود در خارج از شهر برلین برنامه ریزی كرده است. شركت خودروسازی چینی جیلی، قصد راه اندازی مركز نوآوری را در جنوب فرانكفورد دارد. همچنین شركت باتری سازی چینی كانتمپورری آمپركس Contemporary Amperex Technology Ltd معروف به CATL نیز برای ساخت كارخانه در آلمان شرقی برنامه دارد.

بر اساس پیش بینی مؤسسه GTAI در سال 2020 به خاطر شیوع ویروس كرونا، انتظار می رود سرمایه گذاری مستقیم خارجی در آلمان رو به كاهش باشد و حتی برای اقتصاد جهانی ركود به همراه داشته باشد.

انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.