ضرورت افزایش بودجه پژوهش در صنعت خودرو
ضرورت همكاری با دانش بنیان ها 11/ عضو هیات علمی دانشكده خودرو دانشگاه علم و صنعت عنوان كرد:

ضرورت افزایش بودجه پژوهش در صنعت خودرو

عضو هیات علمی دانشكده خودرو دانشگاه علم و صنعت گفت: همكاری شركت های خودروسازی با مجموعه های دانش بنیان باعث توسعه صنعت خودرو می شود اما این امر زمانی نتیجه خوب عاید كشورمان خواهد كرد كه در مدت اجرای قرارداد یك ناظر متخصص و بی طرف از جامعه دانشگاهی حضور داشته باشد تا قرارداد را در مسیر درستی هدایت كند.

کارآمدنیوز- جواد مرزبان راد درباره استفاده از ظرفیت و پتانسیل مجموعه های دانش بنیان در صنعت خودرو، تصریح كرد: در شرایط حاضر كه صنعت خودرو با تحریم مواجه شده و ویروس كرونا فراگیر شده است، ارتباط با محیط خارج، چه بین المللی باشد و چه شركت های دانش بنیان داخلی می تواند منجر به توسعه صنعت خودرو شود.

به گزارش سایپا نیوز ، عضو هیات علمی دانشكده خودرو دانشگاه علم و صنعت تصریح كرد: زمانی كه شركت های خودروساز و دانش بنیان آشنایی از توان و پتانسیل یكدیگر داشته باشند می توانند در مسیر پیشرفت قدم بردارند و این رشد برای هر دو مجموعه خودروساز و دانش بنیان خواهد بود.

وی درباره اینكه چگونه همكاری خودروسازان و مجموعه های دانش بنیان منجر به اتفاق های مثبت و آینده دار خواهد شد، گفت: یكی از كلیدی ترین موضوعات كه در شروع همكاری خودروسازان و دانش بنیان ها باید مدنظر قرار گیرد، وجود یك ناظر، داور متخصص و بی طرف است؛ اگر چنین فردی بر قراردادهای مشترك خودروسازان و دانش بنیان ها نظارت و كنترل كند، نتیجه همكاری مطلوب و دلخواه طرفین خواهد شد.

پیشنهاد جامعه دانشگاهی

مرزبان راد افزود: خیلی از مواقع همكاری های مشترك به دلیل برخی از مشكلات به سرانجام نمی رسد و حتی باعث دلخوری طرفین می شود و در نهایت این صحبت شنیده می شود كه ما خواستیم همكاری كنیم اما مجموعه مورد نظر نتوانست.

وی خاطرنشان كرد: پیشنهاد جامعه دانشگاهی این است كه وقتی شركت های خودروسازی می خواهند با مجموعه ای مانند دانش بنیان ها قرارداد همكاری امضاء كنند، بهتر است كه  ناظر بی طرف از جامعه دانشگاهی هم انتخاب شود تا فرد ناظر بتواند بر قرارداد نظارت و كنترل داشته باشد و به هر دو طرف مشاوره علمی بدهد تا بهترین نتیجه عاید كشور شود.

عامل چهارم را وارد قراردادها كنید

عضو هیات علمی دانشكده خودرو دانشگاه علم و صنعت اذعان داشت: وقتی عامل چهارم در قراردادها باشد (این امر در مورد تمام صنایع كشور می تواند صدق كند)، دو مجموعه با یكدیگر منطقی رفتار خواهند بود و میزان همراهی ها بیشتر خواهد شد.

وی گفت: فردی كه در قراردادها منتفع نیست می تواند اختلاف هایی كه در حین انجام كار نمایان می شود را برطرف كند؛ این اتفاق در صنعت نفت مرسوم است به همین دلیل توصیه می كنم در صنعت خودرو هم پیاده سازی شود.

مرزبان راد ادامه داد: اگر می بینیم كه همكاری با دانش بنیان  ها و سایر مجموعه ها در صنعت خودرو طبق اهداف پیش نمی رود به خاطر عدم درك مشترك و نبود یك مشاور علمی بی طرف است.

تعریف پروژه ملی

عضو هیات علمی دانشكده خودرو دانشگاه علم و صنعت با بیان اینكه در كشورهای پیشرفته مشكلات همكاری های مشترك بسیار كمتر است چرا كه بودجه پژوهشی آنها چند برابر ایران است، افزود: زمانی كه بودجه پژوهش بالا باشد صنعت خودرو روی ریل توسعه قرار می گیرد و مسیر برای سایر همكاری ها هموار می شود.

وی یادآور شد: با افزایش توانمندی داخلی، شركت ها توسعه پیدا می كنند و می توان اتفاق های مثبت را برای صنعت خودرو رقم زد؛ در كنار چنین امری ضروری است كه قوانین و مقررات تشویقی برای توسعه دهندگان صنعت خودرو در نظر گرفت.

مرزبان راد افزود: پیشنهاد می كنم كه در گام اول و در راستای هم افزایی صنعت خودرو یك پروژه ملی تعریف شود.

انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.