تأثیر سخنان مدیر عامل/ کاهش ارزش تسلا در روز باتری

تأثیر سخنان مدیر عامل/ کاهش ارزش تسلا در روز باتری

ارزش تسلا 50 میلیارد دلار دیگر از دست رفت فقط به صرف آن که مدیر عامل آن در روز باتری اعلام کرد که باتری های ارزان تا سه سال دیگر به بازار نمی آیند.

کارآمدنیوز- با این که ایلان ماسک در سخنرانی خود وعده داد که امکان تولید خودران ها با قیمت 25 هزار دلار وجود دارد اما آن چه از حرف های او روی بازار اثر داشت دور بودن امکان تولید باتری ارزان و نیاز به سه سال وقت بود.

به گزارش سایپا نیوز ، مدیر عامل تسلا از نامگذاری روز جهانی باتری برای معرفی راهبردهای زیرمجموعه خود استفاده کرد. اما از نظر کریگ ایروین Craig Irwin‌ تحلیلگر ارشد راث کپیتال پارتنرز Roth Capital Partners،‌ هیچکدام از مباحثی که ایلان ماسک مطرح کرد کار انجام شده نیست و هیچ دستاورد ملموسی وجود ندارد.

سرمایه گذاران از سخنان ماسک در روز باتری دو انتظار داشتند یک آن که تسلا واقعاً به باتری با دوام 1 میلیون مایل دست یافته و به تولید انبوه رسانده که معنی آن می توانست این باشد که خریدار یک خودرو تا 10 سال خیالش از باتری خودرو راحت خواهد بود. دوم هدفگذاری برای کاهش هزینه های باتری به دلار به ازای هر کیلووات ساعت بود که معنی آن می توانست این باشد که سرانجام هزینه خودروهای برقی کمتر از خودروهای بنزینی شده است. و ماسک هیچکدام از این دو انتظار را برآورده نکرد.

به جای آن ماسک قول داد که در چند سال آینده هزینه های باتری را با فناوری نو به نصف و خودروهای برقی را به قیمت معقول و منطقی برساند و گفت: ظرف سه سال... ما می توانیم خودرویی با 25 هزار دلار داشته باشیم که کمی بهتر از خودروهای بنزین سوز باشد.

ماسک اعتراف کرد که به خودروی بلندپروازانه و طراحی باتری وعده داده نرسیده است و بارها به اهدافی که تعیین کرده دست نیافته است. یکی از این وعده ها رسیدن به ظرفیت تولید 20 میلیون دستگاه خودروی برقی در سال است. باید این نکته را توجه داشته باشید که انتظار می رود در سال 2020 کل خودروهای فروخته شده از همه نوع بنزینی و برقی و هیبریدی به 80 میلیون دستگاه برسد.

ماسک در جمع 27 هزار نفر مخاطب آنلاین گفت: ساخت یک خودروی برقی مقرون به صرفه همیشه رؤیای ما از ابتدای تأسیس کارخانه بود.

تسلا در روز باتری از مدل اس پلاید Model S Plaid هم رونمایی کرد که پیمایش آن به ازای هر بار شارژ 520 مایل (830 کیلومتر) است و حداکثر سرعت آن 200 مایل (320 کیلومتر در ساعت) است. البته این خودرو از سال 2021 به دست مشتریان می رسد و قیمت آن 140 هزار دلار است.

قرار است در گیگافکتوری در ایالت نوادا، امکان بازیافت باتری های خودرو فراهم آید و قرار بر این است که در طراحی باتری های جدید از کوبالت –فلزی بسیار گران قیمت- کمتر استفاده شود و تدریجاً به صفر برسد.

بعد از اعلام نیاز به سه سال برای عرضه باتری های ارزان قیمت، ارزش سهام دو باتری ساز ال جی کِم کره و پاناسونیک ژاپن هم دچار افت شدند.

شیفت مهمی که در صنعت خودرو در حال اتفاق افتادن است، گذار از اسب بخار به کیلووات ساعت است و از این به بعد توان خودروهای –برقی- را با کیلووات به رخ می کشند که در واقع هدف اصلی رعایت استانداردهای محیط زیست بوده است.

باتری های خودرو در حال حاضر یک چهارم تا یک سوم قیمت یک خودرو را تشکیل می دهند و اگر خودروسازی به فناوری تولید باتری های ارزان دست پیدا کند در دو دهه آینده پیشتاز خواهد بود.

متخصصان می گویند زمانی ارزش یک خودروی برقی با خودروی بنزینی مطابقت پیدا می کند یا از آن بهتر می شود که برای مشتری هر پک باتری به ازای هر کیلوات ساعت از 100 دلار بیشتر نشود. در سال 2019 پک های باتری تسلا به ازای هر کیلووات ساعت 156 دلار بودند. 

انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.