2021/04/14
۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۵ فروردين
اگر چنین بویی در خودرو حس می کنید، سلامت شما در خطر است

اگر چنین بویی در خودرو حس می کنید، سلامت شما در خطر است

زمانی که خودروی شما هنوز نو است، بهتر است بیشتر از حالت عادی پنجره های آن باز باشد.

کارآمدنیوز- هر چقدر شهری که زندگی می کنید بزرگتر باشد، زمانی که در خودرو می گذرانید به مراتب بیشتر است و از معایب دیگر زندگی کردن در شهرهای بزرگ این است که همیشه وقت کم است،‌ مخصوصاً برای تمیز و پاکیزه نگه داشتن داخل خودرو. ریختن نوشیدنی و ریزه خرده های خوراکی در خودرو می تواند باعث بوی بد داخل کابین باشد اما یک بوی خاص هست که خطر آن بیشتر از کثیف بودن داخل خودرو است.

به گزارش سایپا نیوز ، در پژوهشی که نتایج آن در ژورنال محیط زیست بین الملل Environment International منتشر شده است،‌ معلوم شده است که یکی از دوست داشتنی ترین بوهای دنیا، بوی خودروی نو است،‌ در عین حال همین بویی که مردم به آن علاقه زیادی دارند، برای سلامت زیان آور است.

بر اساس مطالعات جدید دانشگاه کالیفرنیا، بوی خودروی نو new car smell حداقل از ترکیب دو ماده شیمیایی فرمالدئید formaldehyde  و بنزن benzene تشکیل شده. استفاده از فرمالدئید در تولید کف پوش ها، چرم ها و رنگ تزئینات داخل خودرو مورد تقریباً اجتناب ناپذیر است؛ بنزن هم در مواد پلاستیکی، فیبرهای مصنوعی صنعتی، لاستیک ها، رنگ ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

دیوید ولز David Volz دکترای سم شناسی محیط زیستی از دانشگاه کالیفرنیا که در نگارش این تحقیق همکاری کرده می گوید: «این مواد شیمیایی [فرمالدئید و بنزن] بسیار فرار هستند و خیلی راحت از مواد پلاستیکی و نساجی وارد هوا شده و ما آن را تنفس می کنیم.» متأسفانه استنشاق زیاد این مواد می تواند آسیب جدید به سلامت بزند و مطالعات هم نشان می دهد در صورتی که تماس یا استنشاق  این مواد از حد آستانه تحمل بدن بالاتر برود می توانند باعث سرطان شوند؛‌ حتی در مقادیر جزئی و محدود هم می تواند به سلامت لطمه وارد کند. اگر مقدار فرمالدئید در محیط از سطح 0.1 ذره در میلیون (0.1 ppm) بیشتر شود در برخی از افراد موجب اشک و احساس سوزش در چشم، بینی و گلو ایجاد می کند. در برخی از افراد عطسه،‌ سرفه،‌ حالت تهوع و آزردگی های پوستی ایجاد می کند. بر اساس گفته ی مرکز کنترل و پیشگیری بیماری Centers for Disease Control and Prevention (CDC) بنزن هم برای دستگاه تناسلی و رشد و نمو و خون زیان آور است و با تأثیر روی مغز استخوان، تولید گُلبول های قرمز در خون را کاهش می دهد و در نتیجه می توان باعث کم خونی شود؛ سیستم ایمنی بدن را هم تضعیف می کند.

کسانی که مدت طولانی در خودروهای نو می نشینند مخصوصاً کسانی که در حومه شهرها زندگی می کنند و رفت و آمد آنها از منزل تا محل کار طولانی است، بیشتر در معرض بوی این مواد شیمیایی قرار می گیرند.

در نتایج تحقیق یاد شده در بالا این هشدار وجود دارد که رانندگی بیش از 20 دقیقه در روز با خودروهای نو، سلامت را به خطر می اندازد.

البته مواد سرطان زا زمانی ریسک ابتلا به بیماری را بالا می برند که از آستانه تحمل انسان بیشتر باشند. به بیان دقیق تر بر اساس گفته ی دفتر «ارزیابی مخاطرات  سلامت محیط زیستی» در کالیفرنیا Environmental Health Hazard Assessment نباید  روزانه بیشتر از 40 میکروگرم فرمالدئید و 49 میکروگرم بنزن وارد بدن شود، کمتر از این مقدار توسط بدن سم زدایی و دفع می شود.

هنوز تحقیقات زیادی باید انجام شود تا مشخص شود بوی نوی خودروی چگونه روی جمعیت های مختلف تأثیر می گذارد و این را می دانیم که عوامل مختلفی وجود دارند که در چرخش و گردش این مواد شیمیایی مؤثرند، مثل دما و آب و هوا،‌ ارتفاع از سطح دریا، رطوبت، تابش خورشید، سن خودرو،‌ کیفیت مواد به کار رفته در تولید تزئینات داخل خودرو،‌ مسافتی که صاحب خودرو روزانه طی می کند و غیره.

آلکیا ردام Aalekhya Reddam نویسنده دیگر این پژوهش به صاحبان خودروهای نو سفارش می کند تا می توانید در خودروهای نو، پنجره ها را باز بگذارید. باز ماندن پنجره به رقیق شدن مواد شیمیایی هوای داخل کابین کمک می کند. ولز می گوید به طور کلی صنعت خودرو باید به تدریج به فکر مواد جایگزینی باشد که زیان کمتری داشته باشند.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.