2021/04/14
۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۵ فروردين
صنعت خودروی آمریکا دست به دامن دولت شد

صنعت خودروی آمریکا دست به دامن دولت شد

«اتحاد برای نوآوری در خودرو» Alliance for Auto Innovation نام گروهی است که به نمایندگی از تقریباً همه خودروسازان فعال در بازار آمریکا از جمله جنرال موتورز، فورد، فولکس واگن، تویوتا و هیوندایی به طور رسمی از دولت این کشور خواسته است که به حل مشکل کمبود تراشه و پردازشگر کمک کند.

کارآمدنیوز-  «اتحاد برای نوآوری در خودرو» Alliance for Auto Innovation نام گروهی است که به نمایندگی از تقریباً همه خودروسازان فعال در بازار آمریکا از جمله جنرال موتورز، فورد، فولکس واگن، تویوتا و هیوندایی به طور رسمی از دولت این کشور خواسته است که به حل مشکل کمبود تراشه و پردازشگر کمک کند. این کمبود جهانی می تواند فقط در آمریکا به قیمت کاهش تولید 1.28 میلیون دستگاه خودرو تمام شود. مهمتر از این کاهش تولید، وقفه های پیاپی ای است که در شش ماه آینده در خطوط تولید اکثر خودروسازان مهم دنیا ایجاد خواهد کرد.

به گزارش سایپا نیوز ، این گروه از وزارت تجارت ایالات متحده خواسته است که بخشی از سرمایه ها را به لایحه ای اختصاص دهد که در آن تولید نیمه هادی ها برای رفع نیاز صنعت خودرو پیش بینی شده است.

البته جو بایدن به محض آن که ریاست جمهوری آمریکا را برعهده گرفت، در همان ماه فوریه دستور داد که آژانس ها و سازمان های فدرالی مرتبط، حل معضل کمبود تراشه را در اولویت قرار دهند و از قانونگذاران خواست که 37 میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش تولید نیمه هادی ها را هر چه سریع تر به تصویب برسانند.

جان بزلا John Bozzella  مدیر عامل «اتحاد برای نوآوری در خودرو» در این درخواست کمک نوشته است: «بخشی از این سرمایه گذاری باید برای ایجاد ظرفیت های جدید و در جهت حمایت از زنجیره تأمین در صنعت خودرو به کار گرفته شود مخصوصاً حالا که آثار آن به شکل کمبود تراشه خود را نشان داده است.»

این گروه می گوید دولت آمریکا باید یک درصد مشخصی را تعیین کند –که به شکل منطقی بر پایه و اساس نیازهای موجود در صنعت خودرو به دست می آید- تا به تسهیلات مورد نیاز تولید تراشه در صنعت خودرو تخصیص یابد.

تراشه و پردازشگرهای نیمه هادی مورد نیاز صنایع مختلف از جمله تولید کامپیوتر، لپ تاپ،‌ تبلت، تلفن های هوشمند هم هست اما در چند ماه گذشته به دلیل آثار تعطیلی سراسری ناشی از کرونا،‌ صنعت خودرو از همه بیشتر تحت تأثیر کمبود تراشه ها و نیمه هادی ها قرار گرفت.

با تعطیلی های سراسری و افزایش نیاز مردم به ابزار و وسایل الکترونیکی و اینترنتی، بخش مهمی از ظرفیت های تراشه سازان به صنعت فناوری های اینترنتی و موبایلی اختصاص یافت.

اکثر خودروسازان دنیا از این کمبود صدمه دیده اند. در آخرین خبرها، خط تولید پرفروش ترین وانت آمریکا، یعنی فورد مدل اف-150 به مدت دو هفته به خاطر کمبود تراشه متوقف شده است. کیا موتورز هم دو روز با توقف خط تولید کارخانه خود در جورجیای آمریکا مواجه بود.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.